Author: admin

Ish agjenti serb në Kosovë: Pas vrasjes së Ivanoviç qëndron Beogradi zyrtar

Lajme
Bojan Bozhoviç, ish-gazetar dhe për dikur agjent i Agjencisë Kosovare të Inteligjencës, ka thënë se njerëzit e thjeshtë besojnë që prapa vrasjes së liderit të SDP, Oliver Ivanoviç, qëndron Beogradi zyrtar. Në Info Magazine të Klan Kosovës, ai ka delaruar se Ivanoviq e pagoi me jetë qëndrimin e tij kundërshtues në raport me politikën e Aleksandar Vuçiqit, vartësve të tij dhe bandave që kontrollojnë pjesën veriore të Kosovës. “Ishte shumë e çuditshme. Lajm shumë i keq dhe i papritur. Jam i bindur që me këtë rast edhe gazetarët kanë kanë humbur shumë, sepse Oliver Ivanoviq ka bashkëpunuar me të gjithë. Ai gjithmonë është përgjigjur pozitivisht, edhe çkur kam qenë vet gazetar”. “Nëse kriminelët janë ata që kanë vendosur dhe e kanë vrarë, kjo vrasje do të zgjidhet brenda një jave. Nëse është e
Ish-pornostarja: Trump më pagoi 130 mijë dollarë për të mos folur për lidhjen tonë

Ish-pornostarja: Trump më pagoi 130 mijë dollarë për të mos folur për lidhjen tonë

Lajme
Ish-pornostarja Stephanie Clifford deklaroi se është paguar 130 mijë dollarë nga Donald Trump në vitin 2016 për të mos zbuluar lidhjen e saj me Presidentin vite më parë. Clifford zbuloi se ajo dhe Trump kanë qenë në një lidhje për rreth një vit. Në një intervistë për ‘Slate’ ajo tregon se lidhja e tyre i përket vitit 2006, kur Trump ishte i martuar me Melanian. Më pas të dy ata janë parë në New York dhe Los Angeles. Ndërsa një vit më vonë Stephanie ka qenë e ftuar në një party të organizuar Donald Trump. Prej 1 jave në mediat amerikane është shkruar për këtë lidhje të presidentit miliarder Donald Trump me ish-pornostaren Stephanie Clifford, por kjo e fundit e kishte mohuar disa herë deri ditën e sotme, ku zbuloi dhe versionin e saj për relatat që kishte me Trump. Source: lapsi.al
Tronditet Athina, ekzekutohet krahu i djathtë i Alket Rizait (FOTO)

Tronditet Athina, ekzekutohet krahu i djathtë i Alket Rizait (FOTO)

Lajme
Athina është tronditur sonte nga një vrasje mafioze. Me 15 plumba është ekzekutuar një prej personazheve më të njohur të botës së krimit në Greqi. Është fjala për Vasilis Stefanos, të cilit i është bërë atentat në lagjen ‘Hajdari’ të kryeqytetit grek. Dy persona me motoçikletë i janë afruar makinës së tij dhe e kanë qëlluar me breshëri kallashnikovi. Stefanos ka pasur një lidhje edhe me Alket Rizain, personazhin e njohur të botës së krimit në Greqi. Ai ishte dënuar me 21 vite e 3 muaj burg, si autor i një vrasjeje, për të cilën akuzohet Alket Rizai, ndërsa konsiderohet edhe si organizatori dhe financuesi i arratisjeve spektakolare të shqiptarit nga burgu i ‘Koridhalosë’ bashkë me Vasilis Paleokostas. 57-vjeçari ishte liruar nga burgu një vit më parë. Ai është ideatori i shumë krimeve të rn

Tjetër dëshmi për vjedhjen e bashkisë me gjobat

Lajme
Një tjeter dëshmi vjen nga mënyra se si bashkia e Triranës vjedh qytetaret me gjoba arbitrare.  Sot Paradite Lapsi.al botoi nje shkrim të faktuar se çfarë ndodhte me gjobat e parkimeve Shkrimi poshtë). Ndërsa nisma Thurrje tregon rastin e nje tjeter qytetari që është gjobitur ende pa mbarauar afati i kohës për të cilën kishte paguar. “Shikoni si na grabit lali €ri. Gjoba është vënë 5 minuta përpara se të mbaronte afati. Dmth edhe lekët e parkimit, edhe lekët e gjobës. Dhe s’ke as çfarë bën fare. Ta çosh në gjykatë është e kotë dhe e kushtueshme, s’ja vlen barra qiranë. Kështu që je i detyruar ta paguash si qeni që ha qepën. Po të ishte që po bënte kopshte e çerdhe me këto lekë, ja kisha falur. Po ato i jep me konçesion. Lekët tona ky shkon e blen internet e faqe web-i. Që
Ish-kryebashkiaku i Dibrës, apelon dënimin për fshehjen e pasurisë

Ish-kryebashkiaku i Dibrës, apelon dënimin për fshehjen e pasurisë

Lajme
Ky lajm u publikua fillimisht në www.reporter.al, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Investigative. Avokati i Shukri Xhelilit thotë se do të apelojë dënimin me 2 milion lekë gjobë, që gjykata dha ndaj klientit të tij në dhjetor. Xhelili u gjet fajtorë për mos deklarimin e 34 mijë eurove gjatë kohës që ishte kryebashkiak Ish kryebashkiaku i Dibrës, Shukri Xhelili | Foto nga Facebook Avokati i Shukri Xhelilit i cili u dënua në mes të dhjetorit të vitit që shkoi për “mosdeklarim dhe deklarim të rremë të interesave private (pasurisë)”, mbi bazën e kallzimit të ILDKPI-së, i tha BIRN se do të apelonte vendimin. Xhelili sipas Prokuroria e Dibrës, nuk justifikonte me dokumente zyrtare kontratën për blerjen e një apartamenti në Durrës, me vlerë 34.000 euro, në emër të djalit të tij. Ai vetë pretendoi s
Vdekja e Ivanoviçit, një dështim për të gjithë Kosovën

Vdekja e Ivanoviçit, një dështim për të gjithë Kosovën

Lajme
Ky lajm u publikua fillimisht në www.reporter.al, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Investigative. Serbia, shqiptarët e Kosovës dhe faktorët ndërkombëtarë në Kosovë, siç është BE-ja, të gjithë mbajnë përgjegjësi për krijimin e kushteve që çuan në këtë vrasje tronditëse. Oliver Ivanoviç. Foto: BETA. Vrasja e politikanit serb të Kosovës Oliver Ivanoviç në Mitrovicë të martën është një lajm tronditës. Ndërkohë që komplotet e zakonshme të Ballkanit mbi vdekjen e tij dalin në publik, ekzekutimi i stilit mafioz të një njeriu që konsiderohej gjerësisht si një politikan i moderuar është padyshim një dështim i mjerë  për të gjithë aktorët e përfshirë në politikën kosovare. Dhe ata s’janë pak. Ivanoviçi ishte polemik. Ai u shpall fajtor për vdekjen e një sërë shqiptarësh të Kosovës në Mitrovicë gjatë dh
Ish-nxënësit kthehen për të ndihmuar gjimnazin ku mësuan

Ish-nxënësit kthehen për të ndihmuar gjimnazin ku mësuan

Lajme
Ky lajm u publikua fillimisht në www.reporter.al, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Investigative. Një grup maturantësh të shkollës së mesme “Gjergj Kastrioti” në Durrës, me karriera të rëndësishme jashtë dhe brenda vendit,  kanë në plan krijimin e një klubi “Alumni” që do financojë nxënësit më të mirë të gjimnazit dhe po ashtu të ndihmojnë financiarisht shkollën. Edor Kabashi Ish-maturantë të shkollës “Gjergj Kastrioti” në Durrës, financuan më 1500 euro ndërtimin e një mozaiku në hyrje të saj, blerjen e një kompjuteri ndërsa i dhuruan shkollës edhe një sasi të vogël parash. Maturantët e vitit 1979 dhe të viteve të tjera,  u mblodhën në shkollë për të festuar 50-vjetorin e saj, por kushtet në të cilat ajo ndodhet kanë shtyrë një grup prej tyre të mendojë krijimin e një klubi “Alumni”, për të n
Maqedonia dhe Greqia “duhet të kapin mundësinë historike” – thotë Dimitrov

Maqedonia dhe Greqia “duhet të kapin mundësinë historike” – thotë Dimitrov

Lajme
Ky lajm u publikua fillimisht në www.reporter.al, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Investigative. Ministri i Jashtëm maqedonas, Nikola Dimitrov, në një intervistë për BIRN, tha se dy vendet kanë detyrimin ta përdorin shansin aktual për të finalizuar mosmarrëveshjet e së shkuarës. Ministri i jashtëm i Maqedonisë, Nikola Dimitrov, gjatë intervistës me BIRN. Foto: BIRN Si kurrë më parë, Greqia dhe Maqedonia duket se janë në një mendje lidhur me dëshirën e tyre për të zgjidhur mosmarrëveshjen që e ka mbajtur Maqedoninë të ngecur në dhomat e pritjes së NATO-s dhe BE-së për një dekadë. Maqedonia është tani në një afat të ngutshëm, me shpresën se do të marrë një dritë jeshile për të filluar bisedimet e anëtarësimit në BE dhe një ftesë për t’u anëtarësuar në NATO këtë verë. Por përpara se këto
Gjykata kroate liron nga akuzat priftin që mbrojti ustashët

Gjykata kroate liron nga akuzat priftin që mbrojti ustashët

Lajme
Ky lajm u publikua fillimisht në www.reporter.al, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Investigative. Një gjykatë në Split ka liruar nga akuzat një prift katolik për prishje të rendit publik, pasi gjatë një predikimi ai mbrojti shtetin fashit kroat të kohës së luftës. Luka Prcela duke mbajtur meshën e diskutuar në maj 2016. Foto: Youtube screenshot Jasenka Pavloviç, një gjykatëse në gjykatën e magjistratëve në Split, liroi atë Luka Prcela nga akuzat në lidhje me deklaratat gjatë një predikimi i akuzuar se ka mbrojtur Shtetin e Pavarur të Kroacisë, NDH, shteti i kohës së Luftës së Dytë Botërore i themeluar në Kroaci nga Gjermania Naziste dhe Italia gjatë vitet 1940. Në një predikim të transmetuar drejtpërdrejt nga televizioni publik Radio Televizioni Kroat, HRT, në maj 2016, Prcela kishte kritikua
Foto reportazh/ Në fshatin siberian ku termometri shënoi -62 gradë

Foto reportazh/ Në fshatin siberian ku termometri shënoi -62 gradë

Lajme
Qerpipkët të ngrijnë sepse jemi në Siberi. Është një fshat i quajtur Oymyakon ku temperaturat kanë shënuar minus 62 gradë. Ky fshat ka 50 banorë. Ka nga ata që thonë se temperatura ka qenë edhe më e ulët, por mërkuri i termometrit nuk e regjistroi pasi u dëmtuan xhamat e tyre. I ftohti rekord deri tani është regjistruar nga NASA në Antarktidë në vitin 2013, kur termometri shënoi 94,7 gradë nën zero. ©LAPSI.al Source: lapsi.al