Barcelona

La Liga/ Barcelona mposht Celta Vigon dhe ruan kreun

La Liga/ Barcelona mposht Celta Vigon dhe ruan kreun

Barcelona, Celta Vigo, La Liga, Sport
Barcelona ka mposhtur me rezultatin e thellë 5-0 Celta Vigon, për ta rimarrë kreun në La Liga. Një fitore spektakolare për katalanasit të cilën dominuan takimin dukur dhuruar spektakël përballë Celta Vigos Humbja e pesë pikëve brenda një jave nga ana e Real Madridit, ka rikthyer seriozisht në garë Barcelonëm të cilët po mundin këdo që i del para. Autorët e golave për skuadrën e drejtuar nga Luis Enrike i shënaun Liomel Messi me dy gola Neymar, Rakitic dhe Umtiti. Source: gazetatema.net
Gerard Pique i del në mbrojtje trajnerit Luis Enrike

Gerard Pique i del në mbrojtje trajnerit Luis Enrike

Barcelona, Gerard Pique, Luis Enrike, Mbrojtje, Sport
Qëndërmbrojtësi i Barcelonës, Gerard Pique, i ka dalë në mbrojtje trajnerit të skuadrës së tyre. Luis Enrike është vënë në qëndër të krtikave ditët e fundit që pas humbjes me me PSG-së, ku në mediat spanjolle është përfolur dhe për një largim të tijin në fund të sezonit. “Jemi të gjithë me Luis Enriquen. Përpara ardhjes së tij ishim në një situatë shumë të vështirë. Ai na ndihmoi të fitojmë 3 tituj brenda një sezoni. Është një moment delikat për ne, por po bëjmë gjithçka për ta kaluar. Do të ishte më mirë që të gjithë të kthehen pak në kohë dhe të shihnin punën që ai ka bërë me ne. Unë kam besim se do t’ia dalim mbanë” tha Pique. Më tej lojtari katalans theksoi se ekipi po jep maksimumin që të dalë nga kjo situatë e keqe. “Prej 1 muaji e gjysmë nuk po bëjmë lojën që na pëlqen, por ë
La Liga/ Barcelona rikthehet tek fitorja, bind ndaj Athletic Bilbaos

La Liga/ Barcelona rikthehet tek fitorja, bind ndaj Athletic Bilbaos

Athletic Bilbao, Barcelona, La Liga, Sport
Barcelona ka mposhtur me rezultatin e pastër  3-0 skuadrën e Athletic Bilbaon në “Camp Nou”. Pas barazimit 1-1 me Betisin, Barcelona e drejtuar nga Luis Enriques është rikthyer tek fitorja duke bindur me lojën e saj Golat për fitoren e katalanasve u shënuan nga Lionel Messi, Alcacer dhe Aleix Vidal. Pas kësaj fitoreje, Barcelona ngjitet në 45 pikëve, një pikë më pak se kryesuesit që janë Real Madridi. Por, Los Blancos kanë dy ndeshje më pak të zhvilluara dhe kanë sërish shanse që të thellojnë diferencën me Barcelonën. Source: gazetatema.net
Ronaldinho lë futbollin, do jetë ambasador i Barçës

Ronaldinho lë futbollin, do jetë ambasador i Barçës

Ambasador, Barcelona, Futbolli, Ronaldinho, Sport
Tërheqja e Frank Lampard nga futbolli përkon me largimin e një tjetër emri të madh të këtij sporti. Bëhet fjalë për Ronaldinho, i cili pas një karriere të gjatë në fushat e blerta vendos të varë këpucët në gozhdë. Megjithatë kjo nuk do të thotë se braziliani do të braktisë përfundimisht botën e futbollit. Në të vërtetë, Ronaldinho do të kthehet te Barcelona, por me një tjetër rol. Në 10 vitet e ardhshme ai do të jetë ambasadori i klubit katalanas në mbarë botën, duke promovuar evenimente të ndryshme. Kjo detyrë për Ronaldinho-n është pjesë e projektit të legjendave të Barcelonës dhe fondacionit të këtij klubi që është i lidhur me UNICEF. Nëpërmjet një komunikate për shtyp, Barcelona thekson se Ronaldinho do të ndihmojë që të bëjë akoma më globale markën e këtij klubi dhe të përçojë në botë