Basha

Basha përdor Vangjel Dulen dhe lidhjet e tij e Janullatosit, për të vendosur kontakte me Trump

Basha përdor Vangjel Dulen dhe lidhjet e tij e Janullatosit, për të vendosur kontakte me Trump

Aktualitet, Basha, Dule, Janullatos, Politika
“Me ardhjen e presidentit Trump nis një erë e re, jo vetëm për Amerikën por edhe për Shqipërinë”. Shprehja Lulzim Bashës, i cili mori pjesë në ceremoninë e inaugurimit të presidentit Trump, thotë gjithçka për shpresën e re të opozitës. Me një president amerikan të kritikuar direkt nga kryeministri shqiptar gjatë fushatës elektorale, demokratët nuk i fshehin shpresat se rrjedha politike mund të ndryshojë edhe në Shqipëri. Me raporte problematike me ambasadën në Tiranë, sidomos për shkak të debateve gjatë reformës në drejtësi, Lulzim Basha ka nisur që tani të kërkojë ndihmë nga republikanët në Senat dhe në Kongres, që Shtetet e Bashkuara ta mbështesin Shqipërinë për zgjedhje të lira e të ndershme, por Top Channel mund të konfirmojë përpjekjet prapa kuintave për kontakte me njerëz të afërt me
PRAPASKENAT/ Bojkoti i Kuvendit, Basha dëshironte të defaktorizonte deputetët e PD për të larguar “Gardën e Vjetër”. Ja pse ndërhyri Berisha…!

PRAPASKENAT/ Bojkoti i Kuvendit, Basha dëshironte të defaktorizonte deputetët e PD për të larguar “Gardën e Vjetër”. Ja pse ndërhyri Berisha…!

Aktualitet, Basha, Berisha, Largimet, Politika, Topalli
Lulzim Basha, kryetari i Partisë Demokratike ka qënë më se i vendosur për të bojkotuar Parlamentin. Ndoshta më vonë do të deklaronte dhe bojkotin e zgjedhjeve parlamentare, thjeshtë si mjet presioni ndaj mazhorancës dhe ndërkombëtarëve, por jo si opsion për t’u marrë në koinsideratë me të vërtetë. Bojkoti i zgjedhjeve të 18 qershorit ishte thjeshtë një kamuflim për të bojkotuar Kuvendin. Burime brenda kryesisë së vogël të PD bëjnë me dije për “TemA” se Basha një veprim të tillë kërkonte ta merrte në kushtet kur zëri i tij politik po shuhej, ndërkohë që sytë e opozitës por dhe shqiptarëve ishin të përqëndruar në seancën parlamentare të ditës së enjte. Seancë në të cilat ish-kreu i PD dhe i qeverisë Sali Berisha  kishte peshën kryesore të opozitarizmit. Por dhe ish-nënkryetarja e PD dhe ish-