Berisha

Më e pamendueshmja ka ndodhur, habit Sali Berisha: Merr në mbrojtje për herë të parë ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri

Më e pamendueshmja ka ndodhur, habit Sali Berisha: Merr në mbrojtje për herë të parë ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri

Aktualitet, Berisha, Habia, Mbrojtje, Politika, Tahiri
Askush nuk e kishte menduar dhe as imagjinuar se Sali Berisha, ish-kryeministri i Shqipërisë në tetë vite do të thoshte ndonjë fjalë të mirë për Ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri. Jo më ta merrte në mbrojtje pikërisht ministrin ndaj të cilit partia që ka drejtuar, PD ka bërë mbi 1 mijë konferenca shtypi kundër. Pa futur në llogari këtu akuzat dhe debatet në sallën e Kuvendit, apo statuset në rrjetet sociale. Keshtu, ish­-kryeministri Berisha ka dalë për herë të parë në një farë mënyrë në mbrojtje të ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri. Kështu, një status në “Facebook”, Berisha shkruan se për ngjarjet kriminale të ditëve të fundit, fajtor është Rama dhe jo Tahiri. Po citojmë postimin e ish-kryeministrit në rrjetin social: Portalet e ofendojne Saje qorrin duke e quajtur turpi i Rames! M

Një përgjigje për bankën më të madhe të krimit, bankën “Berisha” dhe zarin e “sypeshkaqenit”

Aktualitet, Berisha, Blogu TemA, Braçe, Politika, Replike
Nga Erjon Braçe Dje, Sali Berisha dhe “qytetaret e tij virtuale”, kane zbuluar nje tjeter “lidhje kriminale timen”. Ka permendur nje Julian Sula dhe, lidhjen e tij, pronarin e kompleksit Eldon Park. Gjithnje ne Lushnje. Une nuk kam me pike dyshimi; Sali Berisha eshte sot banka me e madhe e krimit ne vend, me nje liste te gjate kriminelesh rreth tij, ne perdorim, me interesa te larta, me te lartat qe politikanet e kriminelet ne perdorim shkembejne. Ndryshe, nuk ka se si te shpjegohet qe, te gjithe kriminelet kane njohje dhe strehim tek ai, Sali Berisha. Ai, Sali Berisha po i perdor per te goditur kundershtaret e tij. As qe do mundohesha te shkruaja keto radhe, sikur rasti im, te mos replikohet si i tille, bashkepunim kriminelesh me Sali Berishen, edhe tek Edi Rama e
Berisha sulmon Rexhep Qosen: Promovon projektet e Beogradit me porosi të Edi Ramës (po takimi i Berishës me Bulatoviç, numrin dy të Milosheviçit me porosi e kujt ishte?)

Berisha sulmon Rexhep Qosen: Promovon projektet e Beogradit me porosi të Edi Ramës (po takimi i Berishës me Bulatoviç, numrin dy të Milosheviçit me porosi e kujt ishte?)

Aktualitet, Berisha, Miloshevic, Politika, Qose, Rajoni, Rama
Sali Berisha ka sulmuar akademikun e njohur Rexhep Qosen për deklaratën e bërë prej tij, ku kërkonte shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë. Sipas Berishës, kjo deklaratë e Qoses është porositur nga kryeministri Edi Rama, ndërsa projektin e shkëmbit të terrioreve e konsideron si projekt të Serbisë. Por ka harruar takimin qe ka zhvilluar me ish-kryeministrin e Malit te Zi, dhe numrin dy te federates se ish-Jugosllavise nen drejtimin e Sllobodan Milosheviç per thyerjen e embargos se OKB dhe furnizimin me nafte dhe arme te armates jugosllave. Reagimi i Berishës re rrjetin social: Intervista e Qoses p ne rrjetin socialër shkëmbim territoresh e porositur nga Edvin Kristaq Rama! Diplomati dixhital informon: Intervista e Rexhep Qoses për shkëmbim territoresh sipas një projekti të Beogradit
Thellohet skandali: Shteti i fali CEZ dhjetëra prona

Thellohet skandali: Shteti i fali CEZ dhjetëra prona

Aktualitet, Berisha, CEZ, Politika, Skandal
Skandali i CEZ thellohet edhe më shumë, pasi një dokument zyrtar i vitit 2008, që mban firmën e ish-kryeministrit Sali Berisha, tregon se si një numër pronash shtetërore kaluan në mënyrë të pajustifikuar në varësi të Operatorit të Shpërndarjes, në momentin kur shitja e tij tek CEZ ishte paracaktuar. Midis pronave që kaluan në varësi të CEZ ishte edhe TEC-i i Fierit, që me kapacitetin 160 mijë KW në vit ishte TEC-i më i madh në Shqipëri, përpara se të shkatërrohej dhe të shitej i gjithi për skrap, një tjetër aferëe qeverisë së kaluar nga e cila u siguruan me dhjetëra miliona euro. Vendimi i Këshillit të Ministrave me numër 130, i vitit 2008, i datës 8 gusht, përcakton në faqen me numër 5744 dhe 5745, pikat 1 dhe 2, se me dhjetëra prona shtetërore kalojnë në varësi të OSSH, duke u hequr nga
Strasburgu që mund të rihapë 21 janarin, drejtësia shpresoj të arrijë te Berisha e Basha (dhe një moment fashizmi në gjyq me Ndrea Prendin)

Strasburgu që mund të rihapë 21 janarin, drejtësia shpresoj të arrijë te Berisha e Basha (dhe një moment fashizmi në gjyq me Ndrea Prendin)

21 Janari, Aktualitet, Basha, Berisha, Politika, Strasburgu
Ish-avokati i familjarëve të viktimave të 21 janarit, Andi Kananaj, shprehet besimplotë se Gjykata e Strasburgut ka të gjitha faktet e nevojshme për të rihapur dosjen duke ia kthyer sërish gjykatave shqiptare. Në një intervistë për DITA, Kananaj përshkruan seancat e zhvilluara në Gjykatën e Shkallës së Parë, ku situata në sallën e gjyqit i ngjante celebrimeve fashiste. “Kur në sallë hyri i pandehuri Ndrea Prendi, kur ata u ngritën në këmbë dhe përshëndetën në mënyrë ushtarake. Pra ishte një moment fashizmi dhe ajo sallë duhej të ndërpritej vetëm për atë fakt, vetëm për mënyrën se si po tregohej solidaritet me njerëzit të cilët ishin të akuzuarit kryesorë për vrasjen. Nga njëra anë kishte të vrarë, protestues, dhe nga ana tjetër kishte përkrahje maksimale ndaj ushtarakëve të cilët ishin dhe
Besart Berisha shënon sërish, por Melbourne Victory humbet

Besart Berisha shënon sërish, por Melbourne Victory humbet

Berisha, Besart, Goli, Melbourne Victory, Sport
Besart Berisha është bërë sërish protagonist në sfidën e sotme  që skuadra e tij Melbourne Victory lujati kundër Perth Glory. Bomberi me orgjinë shqiptare ishte autori i golit të vetëm për ekipin e tij, i cili u mund në transfertë me rezultatin 2-1. Besart Berisha arriti që të shënoi nga pika e bardhë e 11-metërshit në minutën e 58-të, ndërkohë që përpara se të mbyllej pjesa e parë e kishte humbur një tjeter penallti. Me golin e sotëm Berisha thellon rekordin e golashënuesit më të mirë në histori në kampionatin Australian duke u ngjitur në kuotën e 94-finalizimeve. Source: gazetatema.net
Kur Berisha i kërciste prangat Aleksandër Frangajt

Kur Berisha i kërciste prangat Aleksandër Frangajt

Aktualitet, Arrestim, Berisha, Dossier, Frangaj, martin leka
Po jetojmë ditë të diskutimit mbi “fjalën e lirë”, “lirinë e shprehjes”, “lirinë e medias”; dhe kjo për shkak të largimit të dy gazetarëve me emër nga postet e tyre drejtuese në nga mediat e tyre respektive.  Por kjo ngjan me një shaka në raport me të djeshmen, ku medias i tringëllinin prangat. Njëri nga ata që sot shënjestrohet si personazhi i “medias pa liri”, ose më saktë me “liri të orientuar”, Aleksandër Frangaj, e ka provuar qelinë e ftohtë për shkak të fjalës së shkruar e thënë në emër të lirisë së shprehjes. Tjetri është Martin Leka, ku që të dy pra, 24 vite më parë do përfundonin pas hekurave nga një drejtësi e rënë në pushtetin e Berishës, fiks një vit pas ardhjes së këtij të fundit në pushtet. Më 22 mar të vitit 1993, presidenti i kohës, Sali Berisha, ishte në mesin e disa front
Josef Hejsek vjen në Tiranë, kërkesë që të dëshmojë për aferën CEZ dhe lidhjet e Berishës

Josef Hejsek vjen në Tiranë, kërkesë që të dëshmojë për aferën CEZ dhe lidhjet e Berishës

Aktualitet, Berisha, CEZ, hejsek, Kronika
Ish-kreu i CEZ në Shqipëri, Josef Hejsek, ka ardhur në Tiranë për të dëshmuar në gjyqin ndaj Kastriot Ismailaj. Për këtë arsye, kreu i Komisionit Hetimor për aferën me CEZ, Taulant Balla, ka kërkuar që ai të paraqitet të hënën para këtij komisioni, për të dëshmuar. “I kerkojme shtetasit cek Josef Hejsek te paraqitet diten e hene ora 10 ne Komisionin Hetimor Parlamentar. Hejsek është person qe ka dijeni dhe i perfshire ne ceshtjet nen hetim nga Komisioni”, tha Balla. Source: gazetatema.net
PRAPASKENAT/ Bojkoti i Kuvendit, Basha dëshironte të defaktorizonte deputetët e PD për të larguar “Gardën e Vjetër”. Ja pse ndërhyri Berisha…!

PRAPASKENAT/ Bojkoti i Kuvendit, Basha dëshironte të defaktorizonte deputetët e PD për të larguar “Gardën e Vjetër”. Ja pse ndërhyri Berisha…!

Aktualitet, Basha, Berisha, Largimet, Politika, Topalli
Lulzim Basha, kryetari i Partisë Demokratike ka qënë më se i vendosur për të bojkotuar Parlamentin. Ndoshta më vonë do të deklaronte dhe bojkotin e zgjedhjeve parlamentare, thjeshtë si mjet presioni ndaj mazhorancës dhe ndërkombëtarëve, por jo si opsion për t’u marrë në koinsideratë me të vërtetë. Bojkoti i zgjedhjeve të 18 qershorit ishte thjeshtë një kamuflim për të bojkotuar Kuvendin. Burime brenda kryesisë së vogël të PD bëjnë me dije për “TemA” se Basha një veprim të tillë kërkonte ta merrte në kushtet kur zëri i tij politik po shuhej, ndërkohë që sytë e opozitës por dhe shqiptarëve ishin të përqëndruar në seancën parlamentare të ditës së enjte. Seancë në të cilat ish-kreu i PD dhe i qeverisë Sali Berisha  kishte peshën kryesore të opozitarizmit. Por dhe ish-nënkryetarja e PD dhe ish-