Blogu TemA

Prej Princ Vidit te Princ “Vettingu”

Prej Princ Vidit te Princ “Vettingu”

Blogu TemA
Nest Zefi 23 maj 1914, Princ Vidi, i pari majtas, dhe Princesha hipin në një barkë për t’u strehuar në anijen Misurata në Gjirin e Durrësit nga frika e kryengritësve Titulli evokativ i këtyne pak rreshtave që po mundohem me shtri këtu në fb, rrokë nji periudhë të gjatë kohore, mbi të cilën nuk e kam pretendimin me u thellue në këtë shkrim por vetëm me lshue apo rifreskue ndonji tezë të vogël për diskutim e rreflektim, mbasi realisht jemi në shansin e dytë që Europa i jep Shqipnisë për me u deotomanizue mbas atij të parit të humbun me Princ Vidin. Pra, Vettingu, asht vërtet shansi i dytë që i jepet vendit tonë dhe kurrsesi nji obsesion rreshtimit për kunsumin banal të politikës së ditës në Shqipni dhe nji mundësi reale me hap nji kapitull të ri kundër kulturës së arbitraritetit e të p
Karta sekrete: Kur dhe kush president?

Karta sekrete: Kur dhe kush president?

Aktualitet, Blogu TemA, Koment, Mentor Nazarko, prsident
Misteret e datës së zgjedhjes së presidentit. Ky Kuvend, apo Kuvendi i ri do të zgjedhin kreun e shtetit. Palët nuk po zbulojnë kartat se kur do të ndodhë dhe kush do të propozohet Nga Mentor Nazarko Sipas Kushtetutës së Shqipërisë, zgjedhja parlamentare e Presidentit nuk mund të ndodhë më vonë se 60 ditë para përfundimit të mandatit të Kuvendit. Jemi tamam në situatën kur përfundimi i mandatit të presidentit përputhet pak a shumë me mandatin e kuvendit.  Pikërisht duke llogaritur këtë, në Kushtetutën e Shqipërisë neni 88 është amenduar 9 vjet më parë, duke parashikuar : 2/1. Procedura për zgjedhjen e Presidentit fillon jo më vonë se 60 ditë para mbarimit të mandatit presidencial paraardhës. Kur mandati presidencial përfundon në gjashtë muajt që i paraprijnë fundit të mandatit
Europa e Bashkuar kundër çadrës, tre shuplaka në një ditë

Europa e Bashkuar kundër çadrës, tre shuplaka në një ditë

Aktualitet, Blogu TemA, Çadra, Europa, shuplaka
Nga Ardit Rada Fakti që Shqipërinë nuk e bënë kurrë si Europa nuk lidhet vetëm pse iniciatorët e ardhur nga diktatura s’e kishin parë Europën as në televizor. Siç duket kanë menduar ndryshe dhe nuk i janë bindur qysh në fillim, herë për të ruajtur karrigen dhe herë për sedër burri. Partia Demokratike ka marrë sot tre “shuplaka” të rrufeshme nga Bashkimi Europian për çadrën e ngritur në Tiranë, për deklaratat e papërgjegjshme ndaj ambasadorëve më të lartë në vend dhe mbi të gjitha për bojkotin e Kuvendit në përgjithësi dhe të reformës së Drejtësisë në veçanti. Eurodeputeti Knut Fleckenstein guxoi për herë të parë që t’i drejtohet PD-së me “Ti” duke iu adresuar specifikisht Sali Berishës si njeriu më me peshë të opozitës dhe duke e cilësuar si rrëfyes të përrallave në skenën politike. Tiranë
Apologjia e një proteste

Apologjia e një proteste

Aktualitet, Apologji, Blogu TemA, Capi, Ligji, proteste
Nga Arnida Çapi Ka qene nje renie drastike nga pushteti per shkak te abuzimit shteteror e keqqeverisje ai i PD. Per shkak te kesaj per kaq kohe opozitarizmi humbi funksionet e veta, si inercia e te mbuluarit me faj qe ska goje, gje qe mungoi per ingranazhin normal te demokracise, duke e demtuar ate. Nese do te pranonim se jane mbledhur disa njerez, po kendojne, ligjerojne, po hane, e po gjejne gjithefar lojerash si te kalojne kohen e te mbushin mungesen e arsyes perse jane aty, serisht, vec kotesise nuk do te ngjallte ndonje emocion. Trishtimi vjen nese sheh qe kjo kotesi nuk esht tamam kotesi. Eshte nje sulm per mbrojtje nga dita e gjykimit. Eshte trishtim sepse, nese mungesa te ben te harrosh, ky teater ne skene po na ngjall vertetesine dhe emocionin live te kesaj gjendje opozitare. Tris
Tubimi i PD-së, fillimi i betejës për 71-shin

Tubimi i PD-së, fillimi i betejës për 71-shin

Aktualitet, Blogu TemA
Nga Eduard Zaloshnja Kërkesa për qeveri teknike, nuk u bë, për herë të parë, në tubimin e PD-së të 18 shkurtit. Gjatë këtyre viteve të qeverisjes së Ramës, atë e bëri për herë të parë Ilir Meta, më 18 korrik të vitit të shkuar. E bëri për hir të gjetjes së njëmendësisë mes qeverisë dhe opozitës, në lidhje me reformën në drejtësi. Gjë që nënkuptonte se qeveria Rama ishte pengesa e njëmendësisë me opozitën, për ndryshimet kushtetuese në kuadër të asaj reforme. Kërkesa e atëhershme e Metës nuk u materializua, sepse nuk bënë 71 votat në Kuvend, që duheshin për të rrëzuar qeverinë Rama. Kjo gjë nuk u publikua, por në korridoret e politikës e të medias, qarkulluan informacione të bollshme rreth manovrave të Ramës, për t’i siguruar 71 votat pro tij, edhe përmes ndihmës së 2-3 deputetëve jashtë ra
Triumvirati i protestës

Triumvirati i protestës

Aktualitet, Blogu TemA
Nga Met Dervishi Ngritja e çadrave nga protestuesit po shihet si imitim i një proteste të mëparshme të Edi Ramës, kur ishte në opozitë, por ka një ndryshim thelbësor: çadrat e z. Rama në opozitë u shtrinë përgjatë bulevardit me mesazhin simbolik që pushteti e ka opozitën përballë, kurse çadra e protestës së sotme është ngritur përkrah godinës së kryeministrisë, për të theksuar simbolikisht se tani kemi dy pushtete, atë të kryeministrit, shumicës, në godinën e kryeministrisë, dhe atë të protestës në çadër që del si frymëzim qytetar. Pavarësisht pritshmërive që protesta do të jetë një dështim ngaqë liderët e saj kanë një histori aspak inkurajuese në raport me kauzat që aspirojnë, çadrat përkrah kryeministrisë dëshmojnë të kundërtën: të paktën, simbolikisht jemi përballë dy pushteteve dhe një
“Lulzim, nuk ia del dot me të rrahur qytet më qytet. As më 21 janar me hu dhe pushkë nuk arrite dot, të hoqi vota”

“Lulzim, nuk ia del dot me të rrahur qytet më qytet. As më 21 janar me hu dhe pushkë nuk arrite dot, të hoqi vota”

Aktualitet, Basha, Blogu TemA, Braçe, Kavaje, Rrahje
Nga Erjon Braçe Lulzim Basha mund të shkojë kudo, me këdo! Edhe në Kavajë! Por, rrahja e një qytetari në Kavaj, thjesht pse tha me zë mendimin e tij, është krim! Fundi fundit, ai qytetar eshte nje njeri i lire ne kete vend dhe, ka te drejte te thote ku te doje, si te doje e me sa fuqi te kete e te doje, mendimin e tij. Në Kavajë, per herë te fundit për mendimet e tyre,  janë rrahur njërez vetëm në vitin 1990-të dhe, nga një rregjim që e kishte të shkruar në ballë e Kushtetutë se e ndalonte mendimin e ndryshëm. Kriminal u quajt ai rregjim. Kriminale eshte rrahja e njerezve per mendimet e tyre edhe sot. Denohet nga ligji. Une nuk di cfare ka bere policia deri tani.  Nuk kam degjuar kend te flase per veprimet e munguara te policise. harrohen me aq lehtesi sa sot, banditet qe ne Peshkopi rrahe
Me hapin e aragostës

Me hapin e aragostës

Aktualitet, Blogu TemA
Ilir Yzeiri “A passo di gambero” titullohet libri i Umberto Ekos që ai e botoi në shkurt të vitit 2006. Në shqip gamberoja është karavidhja ose aragosta dhe cilësia e saj, që e bën atë një mjet brilant për ta përdorur në ligjërimin publik, është se ajo ecën mbrapsht. Ekoja përmblodhi në këtë libër shkrimet e tij botuar në vitet 2001 e deri në 2005 dhe në ato shkrime ai, duke u marrë me ngjarjet e mëdha të kohës, vuri re se bota po ecte mbrapsht dhe po përsëritte të njëjtat ngjarje. Luftërat në Afganistan e Irak të kujtonin kryqëzatat ashtu si luftërat me frymëzim fetar të kujtonin invazionet islamike dhe thirrjet “mama arrivano i turchi”. Gjithë kjo atmosferë, vërente ai, nxori dhe një fenomen tjetër atë të populizmit mediatik. Dhe këtu ai analizon fenomenin Berluskoni. Mirëpo të gjitha k

Vettingu, Ngjela citon Budën: Ç’është marrë me të padrejtë, duhet kthyer. Filloi vaji i qyqeve të korrupsionit

Aktualitet, Blogu TemA, Buda, Korrupsioni, Politika, Qyqet, Vetting
Avokat Spartak Ngjela ashtu sikurse e kishte paralajmëruar me kohë, nuk e ka fshehur optimizmin e tij për punën e Monitoruesve Ndërkombëtarë. Të cilët filluan menjëherë punën për Vettingun. Ai i referohet Budës kur nënvizon faktin se çfarë shtë marrë me të padrejtë duhet kthyer. Ndërkohë që thotë se tashmë ka filluar vaji i qyqeve të korrupsionit. Po citojmë të plotë postimin e tij në rrjetin social: Ky është Buda, i cili ka thënë: “Ç’është marrë me të padrejtë, DUHET KTHYER”. Kjo është edhe filozofia e Reformës në Drejtesi. Erdhën pesë hetuesit e parë të vetingut… personalitete të drejtësisë amerikane dhe europiano-perendimore…Po qyqet e korrupsionit? … Kanë humbur me gjithsejt…Fillon vaji i qyqes tani! Source: gazetatema.net

Gazetaria e “pisanjosëve” dhe unë

Aktualitet, Blogu TemA, Braçe, Gazetaret, Koment
Nga Erjon Braçe Qimit dhe Qimes, Ju dhembi shume e enjtja! Vecanerisht e verteta mbi “lidhjet kriminale te Erion Braces”, sherbyer si shpifje nga Berisha dhe, lepire nga keta me te gjithe gjuhen, gjere e gjate, madje deri ne lakimet me te pista! E verteta me foto e se enjtes su mjaftoi! Edhe pse sfidova Berishen, keta natyrisht, per te treguar qofte edhe nje prove sado periferike kunder meje; Jo vetem qe se bene, jo vetem qe pas kesaj nuk kerkuan ndjese, por u rikthyen te shpifin serish. Qimi dhe Qimja, kane zbuluar veshjet e mia “firmato” e “te shtrenjta”! Ja ku i keni! Palltoja e famshme, kushton vec 21.990 leke; Po eshte e Zara-s por kaq kushton; ose 159.90 eu sa e bleva une. Pas 10 vitesh me nje pallto, vjet ne dimer vendosa te blej kete pallto. Pant