Bushati

Andi Bushati: Meta ka ngritur topat me Nishanin kundër Ramës, në rastin e Balilit

Andi Bushati: Meta ka ngritur topat me Nishanin kundër Ramës, në rastin e Balilit

Aktualitet, Blogu TemA, Bushati, Meta, nishani, Rama
Andi Bushati shkruan sot se kërkesa e Ilir Metës për të thirrur Këshillin e Sigurisë për shkak të mos-arrestimit të Klement Balilit, bëhet për shou. Sipas tij, me këtë gjest, Meta kërkon të sulmojë Ramën, që sipas Bushatit, nuk ndahet dot nga kriminelët. “Ilir Meta ka ndërhyrë fort të mërkurën, jo vetëm për t’u shfajësuar, por edhe për të kundërsulmuar. Të kuptohemi drejtë, thirrja e tij për të mbledhur Këshillin e Sigurisë Kombëtare është thjeshtë propagandë. Ajo s’ka të bëjë asgjë direkte dhe as mund të ndihmojë konkretisht në arrestimin e të shumëkërkuarit. Ajo është një lojë ping-pongu mes Metës dhe Nishanit, për t’i ngritur njëri tjetrit topat që zhysin drejt Ramës. Kjo lëvizje nuk mohon gjithashtu as lidhjet e dikurshme mes klanit të Balilëve me LSI-së.   Por, nga ana tjetër ajo ka n
Ditmir Bushati: Besimplotë se “Trump” do të vijojë angazhimin në Shqipëri

Ditmir Bushati: Besimplotë se “Trump” do të vijojë angazhimin në Shqipëri

Aktualitet, Bushati, Politika, Trump
Kreu i diplomacisë shqiptare, Ditmir Bushati shpreson që administrata e re Trump do të vijojë angazhimin amerikan në Shqipëri, si garancia e vetme për të intensifikuar më tej kursin euro-atlantik të rajonit. Në një mesazh në Facebook për ndryshimin e administratave në SHBA, Bushati falenderon dhe sekretarin aktual të shtetit John Kerry për përkushtimin e treguar ndaj Shqipërisë. “Teksa Sekretari Amerikan i Shtetit John Kerry lë detyrën, dëshiroj ta falenderoj përzemërsisht për përkushtimin e dëshmuar në çimentimin e partneritetit strategjik ndërmjet Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, sikundër për angazhimin e tij dhe të administratës së Presidentit Barack Obama për konsolodimimin e proceseve demokratizuese dhe forcimin e sigurisë në Europën Juglindore. Jam besimplotë se Sek