CEZ

PD merr në mbrojtje Ismailajn e aferës DIA, Spaho: Do lirohet dhe do padisë shtetin

PD merr në mbrojtje Ismailajn e aferës DIA, Spaho: Do lirohet dhe do padisë shtetin

Aktualitet, CEZ, Ekonomia, ismailaj, PD, Spaho
Mbledhja e sotme e Komisionit Hetimor Parlamentar të ngritur nga opozita për çështjen e zgjidhjes me mirëkuptim të mosmarrëveshjes mes shtetit shqiptar dhe kompanisë çeke CEZ.a.s. ka patur një zhvillim interesant. Në mungesë të kuorumit dhe dëshmitares së rradhës për të zhvilluar seancën e rregullt, kryetari demokrat i komisionit deputeti Edmond Spaho ka mbajtur një fjalim të përgjithshëm duke rreshtuar ato çka Partia Demokratike pretendon në këtë komision. Por përtej akuzave tanimë tejet të përsëritura dhe rrëzuara si pabaza nga hetimi i Prokurorisë dhe Gjykatës së Lartë, Spaho nuk i ka rezistuar tundimit për të marrë në mbrojtje shtetasin Kastriot Ismailaj, ish drejtuesin e kompanisë DIA e cila akuzohet se zhvati miliona euro nga kompania e shpërndarjes përmes mashtrimit pa kryer asnjë p
REPLIKAT/ Zeni nuk pranon të thotë emrin e babit në Komision, Taulant Balla i tregon derën: Po s’u betove, këtu do mbetesh…

REPLIKAT/ Zeni nuk pranon të thotë emrin e babit në Komision, Taulant Balla i tregon derën: Po s’u betove, këtu do mbetesh…

Afera, Aktualitet, CEZ, Politika, Shkelzen Berisha
Shkëlzen Berisha nuk ka pranuar të japë gjeneralitetit dhe të bëjë betimin para Komisionit parlamentar për aferën e CEZ. Kur i është kërkuar të japë gjeneralitetet, Zeni ka thënë se ato janë në padinë që ka bërë ndaj Ballës për shpifje. Zeni madje ka kërkuar që t’i paguajnë edhe borxhin, pasi sipas tij, gjykata e ka dënuar Ballën për shpifje. Ai ka ndjekur të njëjtën praktikë si babai i vet, që kur u paraqit para Komisionit, nuk pranonte të bënte betimin. Por, i ati u detyrua që të paraqitet sërish, deri sa pranoi të bënte betimin. Duke qenë se Shkëlzeni nuk ka pranuar të japë gjeneralitetet dhe të betohet, kryetari i Komisionit, Taulant Balla, i ka treguar derën atij. Balla deklaroi se Shkëlzen Berisha do të paraqitet në Komision dhe do të japë dëshminë e tij, por vetëm kur të japë gjener
Thellohet skandali: Shteti i fali CEZ dhjetëra prona

Thellohet skandali: Shteti i fali CEZ dhjetëra prona

Aktualitet, Berisha, CEZ, Politika, Skandal
Skandali i CEZ thellohet edhe më shumë, pasi një dokument zyrtar i vitit 2008, që mban firmën e ish-kryeministrit Sali Berisha, tregon se si një numër pronash shtetërore kaluan në mënyrë të pajustifikuar në varësi të Operatorit të Shpërndarjes, në momentin kur shitja e tij tek CEZ ishte paracaktuar. Midis pronave që kaluan në varësi të CEZ ishte edhe TEC-i i Fierit, që me kapacitetin 160 mijë KW në vit ishte TEC-i më i madh në Shqipëri, përpara se të shkatërrohej dhe të shitej i gjithi për skrap, një tjetër aferëe qeverisë së kaluar nga e cila u siguruan me dhjetëra miliona euro. Vendimi i Këshillit të Ministrave me numër 130, i vitit 2008, i datës 8 gusht, përcakton në faqen me numër 5744 dhe 5745, pikat 1 dhe 2, se me dhjetëra prona shtetërore kalojnë në varësi të OSSH, duke u hequr nga
Josef Hejsek vjen në Tiranë, kërkesë që të dëshmojë për aferën CEZ dhe lidhjet e Berishës

Josef Hejsek vjen në Tiranë, kërkesë që të dëshmojë për aferën CEZ dhe lidhjet e Berishës

Aktualitet, Berisha, CEZ, hejsek, Kronika
Ish-kreu i CEZ në Shqipëri, Josef Hejsek, ka ardhur në Tiranë për të dëshmuar në gjyqin ndaj Kastriot Ismailaj. Për këtë arsye, kreu i Komisionit Hetimor për aferën me CEZ, Taulant Balla, ka kërkuar që ai të paraqitet të hënën para këtij komisioni, për të dëshmuar. “I kerkojme shtetasit cek Josef Hejsek te paraqitet diten e hene ora 10 ne Komisionin Hetimor Parlamentar. Hejsek është person qe ka dijeni dhe i perfshire ne ceshtjet nen hetim nga Komisioni”, tha Balla. Source: gazetatema.net