Donald Lu

Ilir Kulla: Donald Lu, kabllogram për Metën në Uashington

Ilir Kulla: Donald Lu, kabllogram për Metën në Uashington

Aktualitet, Donald Lu, Kulla, Meta, Politika, Uashington
Ilir Kulla, një njeri i afërt i Ilir Metës, ka thënë në emisionin “Arena” në Ora News, se Ambasada amerikane në Tiranë kishte shkuar një kabllogram në SHBA, ku çështja Balili i faturohej kryetarit të Kuvendit Ilir Meta. Sipas tij, Meta e mësoi këtë pas vizitës në Amerikë. Ai shton se intervista e Ylli Manjanit ku deklaroi se Sorosi kishte financuar reformën në drejtësi dhe për t’ia dhënë kontrollin e saj Partisë Socialiste, i shkaktoi shkarkimin nga posti i ministrit. “Ka një histori personale mes Manjanit dhe Ramës. Dikur kanë qenë miq shumë të ngushtë, pastaj u bënë armiq personal dhe politik. Manjani pas një karriere të gjatë në PS, vazhdoi një karrierë në LSI. Duke qenë se Manjani e njeh mirë skenën e bashkëpunimit ndërkombëtar dhe jurist me karrierë, u çua në Ministrinë e Drejtësisë.
“Sondazhi” në prokurori, Avokati Visha/ “Lu do të humbasë, prokurorët janë të bindur se ambasadori do të largohet”

“Sondazhi” në prokurori, Avokati Visha/ “Lu do të humbasë, prokurorët janë të bindur se ambasadori do të largohet”

Aktualitet, Avokati, Bindje, Donald Lu, Kronika, Politika, prokuroret
Avokati Sajmir Visha ka deklaruar se prokuroët janë të bindur se pas asaj që ndodhi me Kryeprokurorin Llalla, ambasadori Lu do të japë dorëheqjen. Ky konstatim erdhi pas një “sondazhi” që vetë Visha kishte bërë më disa prokurorë. Visha distancohet nga kjo “luftë e ftohtë” mes Ambsadës Amerikane dhe Prokurorisë së Përgjithshme, por thotë se përpara se të sulmohet individi janë disa hallka institucionesh. Avokat Visha tha në studion e “Tonight Ilva Tare” ne Ora news reforma në drejtësi ka nisur në mënyrën më të keqe të mundshme që në momentin e parë të zgjedhjes së eksprtëve. Ai tha se asnjë nga tre forcat politike nuk kërkon që ta kalojë këtë ngërç para zgjedhjeve. Visha: Sot përpara se të vija në këtë emision mora mendimin e shumë kolegëve të mi, jo avokatë, por prokurorë të cilët duke i b
Aludimet: Adriatik Llalla do t’i hyjë politikës, pas përplasjes me Donald Lu?

Aludimet: Adriatik Llalla do t’i hyjë politikës, pas përplasjes me Donald Lu?

Aktualitet, aludimet, Donald Lu, Llalla, Politika, Politikë
Përplaja e ashpër e Adriatik Llallës me ambasadorin amerikan në Tiranë, Donald Lu, ka befasuar çdokend. Diheshin përplasjet e tyre për reformën në drejtësi, por askush nuk e kishte menduar se Adriatik Llalla do të dilte dhe të fliste me atë gjuhe kundër ambasadorit amerikan në Tiranë. Nëse e dëgjoje në emisionin “Opinion”, ai dukej se fliste si politikan (kuptohet, brenda kapacitetit që ai zotëron), dhe jo si kryeprokuror i këtij vendi. Ai akuzoi ambasadorin Donald Lu se i kishte kërkuar të mbyllte dosjen e “Bankers” dhe arrestimin e disa nga zyrtarëve apo ish-zyrtarëve më të lartë në vend. Por nuk u ndal këtu. Akuzoi edhe ish-ambasadorin Uidhers se i kishte kërkuar që të mos verifikonte pasuritë e kryeministrit Edi Rama. Disa analistë shprehen se prapa tij qendron dikush tjetër më i fuqis