Dossier

Lidhja e shkrimtarëve apo foleja e grerëzave

Lidhja e shkrimtarëve apo foleja e grerëzave

Dossier
Bedri Blloshmi Që prej vitit 1991 të gjitha partitë që kanë fituar pushtetin kanë përkrahur në mënyrë të hapur bashkëpunëtorët e sigurimit e bijtë e komunistave. Kam patur mundësi të futem në arkivin e shtetit për të zbuluar një pjesë të vërtetës se çfarë ndodhi me Genc Lekën dhe Vilson Blloshmin, poetët të cilët u pushkatuan krah njëri-tjetrit më 17 korrik 1977. Në disa nga seancat e gjygjit tonë dëgjoja gjykatësin Subi Sulçe i cili çirreshe i jargavitur me disa letra në dorë përpara Gencit e Vilsonit duke u thënë: Ja këto do t’jua hanë kokën juve. Aty dëgjova për herë të parë emrin e bashkpunëtores së sigurimit Diana Çuli, asokohe redaktore e gazetës Drita e cila ka bërë akt-ekspertizën e poezive të Genc Lekës. Ajo rrjedh nga një familje sigurimsash ku babai i saj Jorgo Çuli ka marrë pj
Musine Kokalari, gruaja që trembi komunistët. Zbardhen pseudonimet e 20 spiunëve të Sigurimit

Musine Kokalari, gruaja që trembi komunistët. Zbardhen pseudonimet e 20 spiunëve të Sigurimit

Aktualitet, Dossier, komunizmi, Musine, Pseudonime, Sigurimi
Musine Kokalari u përndoq për gati 4 dekada. Por nga 10 shkurti, dosja e saj u hap me kërkesë të vetë familjes, për të hedhur dritë mbi ata që e survejuan dhe ata që e dënuan gjatë regjimit komunist. Hapry për herë të parë dosja dhjetëra vjeçare e disidentes së burgosur dhe internuar nga diktatura. Për mbi 20 vjet dosja e saj qëndronte në arkivin qendror të shtetit, mes mijëra dosjeve e miliona faqeve te shkruara për ata që u përndoqën dhe u dënuan gjatë regjimit komunist. Por në 10 shkurt, në 100 vjetorin e lindjes, dosja e Musine Kokalarit u hap e para, për të hedhur dritë mbi të shkuarën, për të mësuar emrat e atyre që e dënuan përjetë në vetmi, për ta zhytur në dhimbje e vuajtje, ata që për 38 vjet e përndoqën në çdo moment të jetës. Kjo është dosja e Musine Kokalarit, disidentes së bu
Kur Stalini i dha ultimatum Titos: Tërhiqeni ushtrinë nga Shqipëria

Kur Stalini i dha ultimatum Titos: Tërhiqeni ushtrinë nga Shqipëria

Aktualitet, Dossier, Shqiperia, Stalini, Tito, Ultimatum
Shqipëria ishte një shtet satelit i jugosllavëve gjatë 1944-1948, deri në kohën e prishjes së marrëdhënieve mes Bashkimit Sovjetik dhe Jugosllavisë. Në atë kohë komunistët jugosllavë ndjeheshin të lirë nga Stalini për të gllabëruar Shqipërinë. “A nuk janë shqiptarët pak sllavë? – kishte pyetur njëherë Stalini, për të kërkuar sa më parë të qe e mundur bashkimin mes dy republikave. Në 1939 Musolini rrëzoi nga froni Mbretin Zog dhe vendi u pushtua nga Italia duke e cilësuar detin Adriatik si të vetin- “Mare nostro”. Kjo nxiti më tepër jugosllavët për të krijuar lëvizjen e rezistencës kundër pushtuesve. Shefi i tyre u shpall mësuesi francez dhe zotëruesi i shumë tokave Enver Hoxha, por që deri në ato momente ishte i panjohur. Sipas pasqyrës jugosllave Hoxha krijoi në 1943 “L

FOTOT/ Trazirat në Lushnjen e Mario Kempesit: Si nisën revoltat e vitit 1997 me poshtërimin e Tritan Shehut

97, Aktualitet, Dossier, Lushnje, mario kempes, trazira, tritan shehu
Në media këto ditë është rikthyer historia e trazirave të Lushnjes dhe poshtërimi që iu bë Tritan Shehut. Në librin e tij “Shqipëria e re”, publicisti amerikan Fred Abrahams, i cili ka kaluar një pjesë të jetës së tj në Tiranë si veprimtarë i të drejtave të njeriut, sjell gjithë ngjarjet e atyre ditëve. Revolta Për banorët e qytetit të pluhurosur dhe gjysmë të rrënuar të Lushnjes, në Shqipërinë e mesme, bosi i piramidave dhe ish-oficeri i ushtrisë, Rrapush Xhaferri, ishte shenjtor. I njohur si “gjenerali”, ai rindërtoi stadiumin dhe solli lojtarë të klasit botëror në ekipin e futbollit të qytetit. Dhe ç’ishte më e rëndësishme, ai ndihmonte për të mbijetuar mijëra banorë të Lushnjes. Skema e tij piramidale, “Xhaferri”, të cilën ai e quante “fondacion bamirësie”, siguronte të ardhura në bane
Kur Berisha i kërciste prangat Aleksandër Frangajt

Kur Berisha i kërciste prangat Aleksandër Frangajt

Aktualitet, Arrestim, Berisha, Dossier, Frangaj, martin leka
Po jetojmë ditë të diskutimit mbi “fjalën e lirë”, “lirinë e shprehjes”, “lirinë e medias”; dhe kjo për shkak të largimit të dy gazetarëve me emër nga postet e tyre drejtuese në nga mediat e tyre respektive.  Por kjo ngjan me një shaka në raport me të djeshmen, ku medias i tringëllinin prangat. Njëri nga ata që sot shënjestrohet si personazhi i “medias pa liri”, ose më saktë me “liri të orientuar”, Aleksandër Frangaj, e ka provuar qelinë e ftohtë për shkak të fjalës së shkruar e thënë në emër të lirisë së shprehjes. Tjetri është Martin Leka, ku që të dy pra, 24 vite më parë do përfundonin pas hekurave nga një drejtësi e rënë në pushtetin e Berishës, fiks një vit pas ardhjes së këtij të fundit në pushtet. Më 22 mar të vitit 1993, presidenti i kohës, Sali Berisha, ishte në mesin e disa front