Ekonomia

Reuters: Shqipëria pret një tjetër ‘bum’ turistësh por… sistemi i drejtësisë po mban peng bisedimet e anëtarësimit për në BE

Reuters: Shqipëria pret një tjetër ‘bum’ turistësh por… sistemi i drejtësisë po mban peng bisedimet e anëtarësimit për në BE

Ekonomia
Shqiperia pret një tjetër bum turistësh këtë vit dhe ekonomia po bën progress, por Ministrja e Ekonomisë Milva Ekonomi thotë se sistemi i drejtësisë po mban peng bisedimet e anëtarësimit për në Bashkimin Europian Nëse duam që të ardhmen ta kemi në BE, ne jemi të ndërgjegjshëm se ka disa prioritete, ndër të cilat më kryesori është reforma në drejtësi, i tha znj Ekonomi Rojterit në një intervistë nga Londra, duke shtuar se shumica e qytetarëve dhe bizneseve e shohin këtë reformë si një domosdoshmëri. Ekonomia e Shqipërisë pritet të rritet me 3.8 përqind këtë vit, sipas parashikimeve nga Fondi Monetar Ndërkombëtar, por vendi po përballet me një krizë politike rreth reformës në sistemin e drejtësisë para zgjedhjeve të përgjithshme të Qershorit. Disa mijëra anëtarë të Partisë Demokratike në opo
PD merr në mbrojtje Ismailajn e aferës DIA, Spaho: Do lirohet dhe do padisë shtetin

PD merr në mbrojtje Ismailajn e aferës DIA, Spaho: Do lirohet dhe do padisë shtetin

Aktualitet, CEZ, Ekonomia, ismailaj, PD, Spaho
Mbledhja e sotme e Komisionit Hetimor Parlamentar të ngritur nga opozita për çështjen e zgjidhjes me mirëkuptim të mosmarrëveshjes mes shtetit shqiptar dhe kompanisë çeke CEZ.a.s. ka patur një zhvillim interesant. Në mungesë të kuorumit dhe dëshmitares së rradhës për të zhvilluar seancën e rregullt, kryetari demokrat i komisionit deputeti Edmond Spaho ka mbajtur një fjalim të përgjithshëm duke rreshtuar ato çka Partia Demokratike pretendon në këtë komision. Por përtej akuzave tanimë tejet të përsëritura dhe rrëzuara si pabaza nga hetimi i Prokurorisë dhe Gjykatës së Lartë, Spaho nuk i ka rezistuar tundimit për të marrë në mbrojtje shtetasin Kastriot Ismailaj, ish drejtuesin e kompanisë DIA e cila akuzohet se zhvati miliona euro nga kompania e shpërndarjes përmes mashtrimit pa kryer asnjë p
“Wall Street”: Investimet në Shqipëri, më të sigurta se kurrë. Ja arsyet!

“Wall Street”: Investimet në Shqipëri, më të sigurta se kurrë. Ja arsyet!

Aktualitet, Ekonomia
Vetëm pak ditë pasi Banka Botërore shpërbleu “besimin e rikthyer tek ekonomia shqiptare” me një paketë të re financimesh, gjiganti botëror i vlerësimit të riskut, “Standard & Poors” ka konfirmuar se investimet në Shqipëri nuk kanë qenë kurrë më të sigurta se tani. “S&P” rikonfirmoi vlerësimin B+ për Shqipërinë, një nivel rreziku mesatar, por për herë të parë shkruan se po merret në konsideratë rritja e vlerësimit në BB, çka do të ishte historike për vendin tonë. Rezultat i reformave “pozitive”, të veçuara edhe nga “S&P” ishte edhe norma historike e investimeve të huaja të shënuara në 2016-n, të cilat tejkaluan 1 miliardë euro, duke qëndruar në nivelin e 9% të PBB-së, çka e rendit Shqipërinë të dytën në Ballkan pas Malit të Zi përsa i përket aftësisë përthithëse të investimeve
Premtimet e Trumpit për vende pune dhe realiteti

Premtimet e Trumpit për vende pune dhe realiteti

Aktualitet, Bota, Ekonomia, Punësim, Trump
Presidenti i ri do të krijojë në një dekadë 25 milionë vende të reja pune. Ky është plan ambicioz, por asgjë e veçantë. Këtë e kanë arritur edhe presidentë të tjerë. Një analizë nga Rolf Wenkel. Më në fund edhe mund ta lexosh atë që planifikon me të vërtetë Presidenti i SHBA, Donald Trump, për ta nxitur ekonominë e SHBA: në faqen zyrtare të Shtëpisë së Bardhë mund të lexosh prej pak kohësh artikullin “Rikthimi i vendeve të punës dhe i rritjes ekonomike”. Në të këshilltarët e Trumpit ankohen se që prej krizës financiare në vitin 2008 janë zhdukur gati 300.000 vende pune në industri, se borxhet shtetërore janë dyfishuar – dhe se shtresa e mesme po zvogëlohet. Heroi i ri i shtresës së mesme do ta kthejë në të kundërtën këtë tendencë, ta “vërë sërish në shinë” eko