Gjermania

Gjermania i përgjigjet Erdogan: Kujdes me krahasime…

Gjermania i përgjigjet Erdogan: Kujdes me krahasime…

Aktualitet, Bota, Erdogan, Gjermania, krahasime, pergjigjie
Qeveria gjermane i ka cilësuar absurde krahasimin e politikave në Gjermaninë e sotme me ato të kohës naziste, nga ana e presidentit turk Rexhep Taip Erdogan. Përballë tensioneve në rritje, zëdhënësi i qeverise, Steffen Seibert i bëri thirrje të dyja palëve të ruajnë qetësinë dhe të mos vënë në rrezik lidhjet e ngushta mes dy aleateve të NATO-s. “Ne refuzojmë çdo krahasim mes politikave të republikës demokratike të Gjermanisë dhe nazizmit. Krahasime të tilla janë absurde dhe totalisht pa vend, pasi çojnë drejt një gjëjë; zhvlerësimin e krimeve kundër njerëzimit”, tha Steffen Seibert. Seibert shtoi se Gjermania do të vazhdojë të lejojë mbajtjen e tubimeve të politikanëve turq në vend për aq kohë sa tregohen të sinqertë lidhur me qëllimet e tyre dhe nuk i importojnë konfliktet turke në Gjerma
Euro 2024, Gjermania vendos kandidaturën

Euro 2024, Gjermania vendos kandidaturën

Euro 2024, Gjermania, Kandidatura, Sport
Gjermania vendos kandidaturën për organizimin e Europianit të vitit 2024. Bordi drejtues i Federatës së Futbollit votoi në mënyrë unanime në lidhje me këtë çështje dhe në 3 mars do të dërgojë në zyrat e UEFA kandidaturën zyrtare. “Kemi stadiumet, infrastrukturën, gjithçka, që nga transporti publik e deri te hotelet. Nuk do të kemi nevojë të shtojmë hapësira të tjera. Një Europian në Gjermani do të organizohet në mënyrë të sigurt në aspektin financiar e ekologjik. Ne do të sigurojmë gjithashtu një proces transparent për zgjedhjen e stadiumeve, ku do të luhen ndeshjet”, thotë presidenti i Federatës Gjermane të Futbollit Reinhardt Grindel. Reinhardt Grindel u zgjodh në krye të Federatës Gjermane vitin e kaluar pas dorëheqjes së Wolfgang Niersbach, i përfshirë në hetimet per skandalin e fitimi