Kronika

Vartësja e Flamur Nokës emërohet në krye të Prokurorisë së Kukësit nga Adriatik Llalla

Vartësja e Flamur Nokës emërohet në krye të Prokurorisë së Kukësit nga Adriatik Llalla

adriatik llalla, Aktualitet, flamur noka, Kronika, kryeprokuroria e kukesit, Kryesore
Rita Gjati, prokurore ne rrethin e Kukesit, eshte komanduar nga dje kryeprokurore ne kete qark. Kjo, pas doreheqjes se drejtuesit te Prokurorise ne veriun e vendit, per te kandiduar ne KLP. Gjata, dikur prokurore ne Sarande dhe e shkarkuar per shkelje, ishte pjese e SHKB ne Ministrine e Brendshme, kur ishte Flamur Noka, minister. Ne 2013 ajo u katapultua prokurore ne qarkun ku doli deputet Noka, se bashku me Astrit Halilin, ish-shefin e SHKB. Dhe ne prag te zgjedhjeve te 1ershorit 2017, bashkepunetorja e ngushte e Nokes, komandohet nga kryeprokurori Llalla te drejtoje organin e akuzes ne qarkun ku mendohet se do te rikandidoje deputeti i PD. TemA Source: gazetatema.net
Axhenda e 21 Janarit, lule në bulevard. Rama takim me familjarët

Axhenda e 21 Janarit, lule në bulevard. Rama takim me familjarët

21 Janari, Aktualitet, Axhenda, Homazh, Kronika, Rama, Sociale
Nesër shënohet 6-vjetori i 21 Janarit, protestës ku u vranë nga Garda 4 persona. Ashtu sikur ka ndodhur çdo vit edhe në përvjetorin e 6-të do të ketë një ceremoni përkujtimi për 4 protestuesit që u vranë në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në 21 Janar të 2011. Ceremonia do të nisë në orën 10:30 në sallën e Hartave, ku kryeministri Rama është parashikuar që të mbajë edhe një fjalë. Pas fjalës së Ramës në 11:30 do të vendosen lule në bulevard në vendin ku u vranë Aleks Nika, Hekuran Deda, Faik Myrtaj dhe Ziver Veizi. Ndërsa në orën 12:00 është parashikuar një drekë me familjarët e viktimave. Para 2 ditësh qeveria vendosi dëmshpërblimin e 3 familjarëve të viktimave që u vranë në 2011, ndërsa njëri është ende në proces gjyqësor. Axhenda për përvjetorin e 6-të të “21 Janarit” 10:30-11:30 Pritje
Josef Hejsek vjen në Tiranë, kërkesë që të dëshmojë për aferën CEZ dhe lidhjet e Berishës

Josef Hejsek vjen në Tiranë, kërkesë që të dëshmojë për aferën CEZ dhe lidhjet e Berishës

Aktualitet, Berisha, CEZ, hejsek, Kronika
Ish-kreu i CEZ në Shqipëri, Josef Hejsek, ka ardhur në Tiranë për të dëshmuar në gjyqin ndaj Kastriot Ismailaj. Për këtë arsye, kreu i Komisionit Hetimor për aferën me CEZ, Taulant Balla, ka kërkuar që ai të paraqitet të hënën para këtij komisioni, për të dëshmuar. “I kerkojme shtetasit cek Josef Hejsek te paraqitet diten e hene ora 10 ne Komisionin Hetimor Parlamentar. Hejsek është person qe ka dijeni dhe i perfshire ne ceshtjet nen hetim nga Komisioni”, tha Balla. Source: gazetatema.net