Kryesore

Mirëkuptojeni, Basha ka një “mal” me arsye për të qenë anti-perëndim

Mirëkuptojeni, Basha ka një “mal” me arsye për të qenë anti-perëndim

Kryesore
Nga Flogert Muça   Partia Demokratike ka dalë kundër të gjithë partnerëve ndërkombëtarë në mënyrë demostrative. Pa asnjë shenjë tërheqje prapa, eksponetët e PD-së duke filluar nga Basha e duke vazhduar te Paloka me shokë, kanë nisur një fushatë të fortë propagande anti-perëndim. Që të jemi të sinqertë, janë krejt të justifkuar në kushtet kur kanë mbetur në mes të sheshit në çadrën e vetmisë së madhe, pas asnjë ide, pa asnjë mbështetje dhe pa asnjë rrugëdalje. Në kushtet kur nga ambasadorët e akredituar në Tiranë e deri te përfaqësuesit më të lartë të BE-së i tregojnë derën e Kuvendit dhe jo çadrën si zgjidhje, PD e dërrmuar nuk ka zgjidhje tjetër veçse të sulmojë këdo që i thotë se rruga që ajo po ndjek është e gabuar. E këtu nuk ka përjashtim as për Mogherinin, Hahn, Kukan, Lu, Vlahu
Kryeministri Rama flet për  Zharrëzën: Po punojmë për një skemë dëmshpërblimi

Kryeministri Rama flet për  Zharrëzën: Po punojmë për një skemë dëmshpërblimi

Kryesore, Politika
“Ndalimin e shpimeve dhe injektimeve të ujit teknologjik, e kërkojnë edhe ata që erdhën në kembë drejt Tiranës, por kjo kërkesë është përmbushur që prej dhjetorit të vitit të kaluar. Prej dy muajsh po punojme per vleresimin e demeve, çka është në përfundim. Banorët kanë kërkuar rivleresim dëmesh dhe qeveria ka qenë dakord me një pjesë të tyre. Kemi folur me kompaninë Bankers për një skemë dëmshperblimi”. Kjo ka qenë kryefjala e diskutimit javor të kryeministrit të vendit Edi Rama. Shefi i qeverisë,  nënvizoi  se banoreve u ka ardhur në majë të hundës si pasojë e problemeve që e kanë  rrenjën vite  më parë. Source: gazetatema.net

FOTOT/ Berisha: “Fëmijët e mi vuajnë!” Shikoni jetën e tyre të ‘mjeruar’!

Kryesore
I pyetur për prezencën e Shkëlzen Berishës në protestën e Partisë Demokratike, në 18 shkurt, Sali Berisha u përgjigj se “ashtu si të gjithë shqiptarët, edhe fëmijët e tij vuajnë nga kjo qeveri e korruptuar”. Nga Meksika në Dubai, nga Montekarlo në pistat më të famshme të skive në botë, të veshur me rrobat më të shtrenjta dhe duke i dhuruar njëri-tjetrit dhurata që kushtojnë më shumë se sa paratë që një shqiptar i zakonshëm do të fitojë tërë jetën, këto janë disa foto që ilustrojnë vuajtjen e tmerrshme që po përjetojnë anëtarët e familjes Berisha, si dhe nuset e dhëndrat e tij. Albanian Free Press Source: gazetatema.net
Vartësja e Flamur Nokës emërohet në krye të Prokurorisë së Kukësit nga Adriatik Llalla

Vartësja e Flamur Nokës emërohet në krye të Prokurorisë së Kukësit nga Adriatik Llalla

adriatik llalla, Aktualitet, flamur noka, Kronika, kryeprokuroria e kukesit, Kryesore
Rita Gjati, prokurore ne rrethin e Kukesit, eshte komanduar nga dje kryeprokurore ne kete qark. Kjo, pas doreheqjes se drejtuesit te Prokurorise ne veriun e vendit, per te kandiduar ne KLP. Gjata, dikur prokurore ne Sarande dhe e shkarkuar per shkelje, ishte pjese e SHKB ne Ministrine e Brendshme, kur ishte Flamur Noka, minister. Ne 2013 ajo u katapultua prokurore ne qarkun ku doli deputet Noka, se bashku me Astrit Halilin, ish-shefin e SHKB. Dhe ne prag te zgjedhjeve te 1ershorit 2017, bashkepunetorja e ngushte e Nokes, komandohet nga kryeprokurori Llalla te drejtoje organin e akuzes ne qarkun ku mendohet se do te rikandidoje deputeti i PD. TemA Source: gazetatema.net
Nga Edi Rama/ Humbja e pashmangshme si shtysë për një kërkesë të parealizueshme

Nga Edi Rama/ Humbja e pashmangshme si shtysë për një kërkesë të parealizueshme

Aktualitet, Blogu TemA, Koment, Kryesore, Politika, Rama, Zgjedhje
Nga Edi Rama Ose votim elektronik në zgjedhjet e ardhshme ose ramë e vdiqëm! Kjo është alibia e re e qeverisë së vjetër në rrugën e një humbjeje tjetër… Megjithatë, ndër plot të pavërteta që po ripërtypen përditë me sebepin e votimit elektronik, jane tre të tilla domethënëse që dua t’i veçoj si më poshtë: E pavërteta e parë: Këtë mënyrë votimi e paskemi kërkuar ne kur ishim në opozitë! E vërteta është se ne nuk kemi kërkuar asnjëherë votim elektronik. Kemi kërkuar vetëm identifikim elektronik te zgjedhësve në QV dhe numërim elektronik të votave. E kjo është lehtësisht e verifikueshme. Nuk e kemi kërkuar kurrë votimin elektronik, sepse askush, asnjë ekspert apo njohës i praktikave të mira elektorale, nuk na e ka keshilluar asnjëherë. Përkundrazi, na kanë rekomanduar të heqim dorë nga kjo id
“Shqiptarët para 1912-s kanë qenë turq dhe kombi shqiptar u krijua nga Perandoria Osmane. Myslimanët s’mund ta pranojnë si hero Skënderbeun”

“Shqiptarët para 1912-s kanë qenë turq dhe kombi shqiptar u krijua nga Perandoria Osmane. Myslimanët s’mund ta pranojnë si hero Skënderbeun”

Aktualitet, Kryesore, Myslimanet, Olsi Jazexhi, perandoria osmane, Shqiptaret, Skenderbeu, Sociale
Olsi Jazexhi, në një intervistë për gazetën TemA, hedh disa teza ta padëgjuara deri më tani. Sipas tij, shqiptarët deri para vitit 1912, kanë qenë turq. Madje, sipas tij, ka qenë Perandoria Osmane ajo që krijoi kombin shqiptar. Olsi, ju thoni se ISIS është krijuar nga perëndimorët. Ku e bazoni këtë që thoni dhe çfarë interesi do të kishin perëndimorët, të krijonin një organizatë terrosiste që kërcënon edhe jetët e tyre? ISIS-i ashtu sikur edhe organizatat e tjera xhihadiste ne Siri u krijuan nga Perendimi, ne kohen e pranveres arabe. Ideja ishte qe te rrezonin regjimin e Asadit si filorus qe ai ishte dhe ne vend te tij, ta kthenin vendin ne nje Afganistan te dyte. Destabilizimi i Sirise i sherbente Izraelit, NATO-s dhe aleateve arabe te Amerikes. Ka shume studime akademike, por edhe nderhy