Kulture

LIVE/ Ceremonia e ndarjes së çmimeve Oscar

Aktualitet, Kulture, Video TEMATV
Pas një sezoni të gjatë kompetitiv pritjeje, ceremoniae çmimeve Oscar do të vlerësojë artistët më të mirë të filmit, për këtë vit. Më poshtë, mund të ndiqni LIVE intervistat me aktorët në tapetin e kuq, si edhe ceremoninë e ndarjes së çmimeve. Ceremonia e ndarjes së çmimeve ka nisur në “Dolby Theatre,” ku janë ndarë edhe disa nga çmimet e para. Kinematografia më e Mirë: Linus Sandgren (La La Land) Filmi merr edhe çmimin e dytë këtë mbrëmje, ndonëse ishte nominuar në 14 kategori. “Kanë kaluar dy orë nga ceremonia dhe Donald Trump nuk ka postuar ende asgjë në Twitter, po filloj të shqetësohem për të.” Kështu u shpreh Jimmy Kimmel, ndërsa i shkruajti presidentit live në Twitter [email protected] tweets to President @realdonaldtrump during the #Oscars: “u up?" https:/
Bashkëpunimi kulturor/ Shqipëria nënshkruan për herë të parë marrëveshje me Serbinë, dakordësi edhe me Greqinë

Bashkëpunimi kulturor/ Shqipëria nënshkruan për herë të parë marrëveshje me Serbinë, dakordësi edhe me Greqinë

Kulture
Ministria e Kulturës së Shqipërisë, në përfundim të  Konferencës së tretë Ministeriale “Nxitja e Kulturës për Zhvillim të Qendrueshëm” ka firmosur marrëveshjen e parë për bashkëpunim kulturor me Serbinë. Qëllimi i këtij programi bashkëpunimi kulturor është të zhvillojë dhe mbështesë bashkëpunimin kulturor mes institucioneve dhe organizatave të ndryshme të të dy vendeve, në shkëmbimin e përvojave dhe realizimin e politikave në art – kulturë dhe trashëgimi kulturore, në përputhje me standardet e Bashkimit Evropian, UNESCO-s, në përpjekje për të ndërtuar dhe nxitur marrëdhënie të mira dhe për të forcuar bashkëpunimin kulturor mes palëve. Marrëveshja u nënshkrua nga dy ministrat e Kulturës, ai serb, Vladan Vukosavljevic dhe ministrja shqiptare, Mirela Kumbaro. Ministri serb e vlerëso
Dako është i gatshëm të ndryshojë projektin “Veliera” në qytetin e Durrësit , nese zbulimet kane rendesi

Dako është i gatshëm të ndryshojë projektin “Veliera” në qytetin e Durrësit , nese zbulimet kane rendesi

Aktualitet, Kulture
Kryebashkiaku i qytetit bregdetar, Vangjush Dako, tha se kanë ndaluar ndërtimet për sheshin “Veliera” në qytetin e Durrësit dhe   është i gatshëm të ndryshojë projektin, dhe. nëse objektet e gjetura do të vlerësohen si të rëndësishme për trashëgiminë kulturore. “Nëse specialistët do të vendosin të ruhen, ne do të devijojmë”, tha ai në seancën dëgjimore të thirrur nga opozita, mbi zbatimin e ligjit të trashëgimisë kulturore, pas zbulimit të themeleve të një ndërtese, e cila mendohet se i përket fundit të viteve 800 dhe disa objekteve të tjera arkeologjike, Ministra e Kulturës, Mirela Kumbaro tha se punimet në zonën A janë kryer sipas ligjit. Pretendimeve të shoqërisë civile, se këto gjetje po mbulohen me beton, Ministrja e Kulturës Kumbaro iu përgjigj se “bëhet mbushja me çakëll në mbrojtj
Aktorja Matilda Makoçi: Si më ngacmonin në gjimnaz. Marrëdhëniet me djalin Gregor Rama…!

Aktorja Matilda Makoçi: Si më ngacmonin në gjimnaz. Marrëdhëniet me djalin Gregor Rama…!

Aktualitet, Djali, Gregor, Ktore, Kulture, Makoçi, Sociale
Aktorja Matilda Makoçi ka folur për të rininë e saj si dhe marrëdhënien që ka me djalin e saj të vetëm Gregor Ramën. Adi Krasta nuk nguroi ta ngacmojë edhe për kohën e gjimnazit, por Matilda u shpreh se atë e respektonin, por tregoi një rast kur dikush i kushtoi poezi. Pjesë nga intervista e saj ku ishte e ftuar këtë të diel në emisionin ‘E Diell’ në “Top Channel” : Krasta: Djemtë në atë kohë në gjimnaz…si me thënë, ke marrë ndonjë letër dashurie? Makoçi: Kishin respekt, jo. Më kanë kënduar një këngë “O Matilda o Matilda, zemra për ty më rreh tik­tak, të dua përjetë” Poezia është lloji më i mrekullueshëm letrar. Krasta: Dua të të bëj edhe një pyetje të fundit, t’i je aktore dhe mama. Makoçi: Po jam dhe mama. Krasta: Është i rritur, ke informacion për jetën e tij? Makoçi: Natyrisht që m’i

REPORTAZHI/ Jeta dhe vdekja në Kamëz, midis kryeqytetit dhe traditës së qëmotit

Aktualitet, Ben Andoni, Kulture, Reportazhi
Jeta në tre breza e familjeve të migruara gjatë dy dekadave të fundit në periferi të Tiranës, një pjesë e mirë e të cilave mbartin ende rregullat e vjetra fisnore të krahinave të origjinës për dasma, vdekje dhe bashkëjetesën me fqinjët.   Nga Ben Andoni, BIRN Të rinj. Të bukur. Nën veshje t’lira. Të pastër. Të qeshur. Shëndetmirë. Të gjallë. Të zhurmshëm. Të thjeshtë. Ëndërrimtarë… Këto janë tiparet e menjëherta që një i panjohur has në takimin e parë me nxënësit e shkollës “100 Vjetori” në Kamëz, rreth 7 kilometra larg qendrës së Tiranës. Shkolla ndodhet në të djathtë të një rruge të madhe, që kryebashkiaku i qytetit e ka quajtur Bulevardi “Blu” për të përjetësuar besnikërinë me ngjyrën e Partisë që e mbështeti. Me një kapilaritet urban të çrregullt shpërndahen që andej dhjetëra rrug

Kumbaro e Veliaj darkë miqësore për 60–vjetorin e Ndriçim Xhepës. Nderohet me titullin “Simbol i Tiranës”

Aktualitet, Kulture, Kumbaro, Veliaj, xhepa 50 vjetor
Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro së bashku me kryebashkiakun, Erion Veliaj, kanë organizuar një darkë me rastin e përvjetorit të lindjes së Ndriçim Xhepës, e cila ka mbledhur së bashku miq e kolegë të aktorit të njohur, i cili më 21 janar bëri 60 vjeç. Teksa thekson se “Xhepa rrumbullakos rinueshëm vitet”, Kumbaro, shkruan se në një mjedis kaq artistik biseda e ngrohtë  nuk mund të mos vërtitej dhe rreth diskutimeve për teatrin. “ Takim miqsh dhe kënaqësi diskutimi me artistët për teatrin e jo vetëm, se Ndriçim Xhepa rrumbullakos rinueshëm vitet”, shkruan ajo në fotot e postuara, ku në njërën prej tyre shihet duke përqafuar të birin e aktorit . Në këtë darkë veç dhuratave që mori nga miqtë e pranishëm, Xhepa  u nderua nga kryebashkiaku Veliaj me titullin “Simbol i Tiranës”. Nga fotot e