Meta

Rexhep Qosja: 3 gjërat për të cilat s’jam dakord me Ramën. Meta rri në dy karrige, mund të bjerë poshtë…

Rexhep Qosja: 3 gjërat për të cilat s’jam dakord me Ramën. Meta rri në dy karrige, mund të bjerë poshtë…

Aktualitet, Kosova, Meta, Politika, Qosja, Rama
Akademiku Rexhep Qose deklaroi hapur se e ka mbështetur kryeministrin Edi Rama sapo ky i fundit nisi ta reformojë Shqipërinë, që e gjeti në një stad mes autarkisë dhe anarkisë. Por, profesor Qosja, për “Dritare me Rudinën” në Vizion plus, numëroi edhe tre gjëra që nuk i pëlqejnë te kryeministri Rama. “Mendoj se Edi Rama, është një politikan, shtetar dhe intelektual njëkohësisht. Ai për mua, është i rëndësishëm në radhë të parë sepse ka filluar ta reformojë Shqipërinë, ta bëjë një shtet bashkëkohor dhe ta evropianizojë. Shqipëria ishte si ishte, mes një autarkie dhe një anarkie. Edi Rama dëshiron ta reformojë Shqipërinë, ta modernizojë dhe kjo nuk është pak, por është shumë e rëndësishme për Shqipërinë dhe Kosovën. Megjithatë, me gjithë këtë përkrahje që unë i kam dhënë dhe i jap Edi Ramës
Ilir Kulla: Donald Lu, kabllogram për Metën në Uashington

Ilir Kulla: Donald Lu, kabllogram për Metën në Uashington

Aktualitet, Donald Lu, Kulla, Meta, Politika, Uashington
Ilir Kulla, një njeri i afërt i Ilir Metës, ka thënë në emisionin “Arena” në Ora News, se Ambasada amerikane në Tiranë kishte shkuar një kabllogram në SHBA, ku çështja Balili i faturohej kryetarit të Kuvendit Ilir Meta. Sipas tij, Meta e mësoi këtë pas vizitës në Amerikë. Ai shton se intervista e Ylli Manjanit ku deklaroi se Sorosi kishte financuar reformën në drejtësi dhe për t’ia dhënë kontrollin e saj Partisë Socialiste, i shkaktoi shkarkimin nga posti i ministrit. “Ka një histori personale mes Manjanit dhe Ramës. Dikur kanë qenë miq shumë të ngushtë, pastaj u bënë armiq personal dhe politik. Manjani pas një karriere të gjatë në PS, vazhdoi një karrierë në LSI. Duke qenë se Manjani e njeh mirë skenën e bashkëpunimit ndërkombëtar dhe jurist me karrierë, u çua në Ministrinë e Drejtësisë.
Meta sqaron arsyet: Pse shkova në inaugurimin e hotelit të Klemend Balilit…! Rovena Gashi s’duhet anatemuar

Meta sqaron arsyet: Pse shkova në inaugurimin e hotelit të Klemend Balilit…! Rovena Gashi s’duhet anatemuar

Aktualitet, Balili, Gashi, Hotel, Meta, Politika
Kreu i Kuvendit, Ilir Meta ka shpjeguar sot arsyet se pse i ka kërkuar në mënyrë zyrtare Presidentit Bujar Nishani që të mbledhë Këshillin Kombëtar të Sigurisë për çështjen e Klement Balilit. Sakaq ai nuk ka ngurruar t’u japë përgjigje zërave dhe akzuave se edhe ai ka qenë i pranishëm në inaugurimin e hotelit të Klement Balilit “Santa Quaranta”. “Unë nuk kam asnjë kompleks ndaj askujt, se kam dëgjuar shumë histori dhe përralla. Kam dëgjuar që ka qenë Meta në inaugurimin e hotelit të Sarandë. Po ju them që Ilir Meta do të shkojë në çdo hotel që do të ftohet nga çdo qytetar, në çdo kioskë që do të bëhet, nëse do ketë mundësi. Dhe nuk do të shkoj nëse nga Policia apo SHISH do t’i thobë që z.Meta mos shko aty se ky merret me këtë lloj trafiku. Për histori të tilla nuk kam asnjë lloj lmeraku ap
Vasili: Çfarë folën Rama-Meta me dyer të mbyllura dhe kush do jetë Presidenti i ri

Vasili: Çfarë folën Rama-Meta me dyer të mbyllura dhe kush do jetë Presidenti i ri

Aktualitet, Meta, Politika, Presidenti, Rama, Vasili
Ministri i Drejtësisë Petrit Vasili  ka folur lidhur me tensionin e krijuar së fundmi në mazhorancë mes PS dhe LSI si dhe shkarkimin e Ylli Manjanit. Ai tregoi se ishte kreu i LSI Ilir Meta që i propozoi postin e Ministrit të Drejtësisë, ndërsa shtoi se nuk është në dijeni nëse kryeministri Edi Rama ka qenë apo jo dakord, në bisedimet që janë zhvilluar me dyer të mbyllura. “Propozimin ma ka bërë kreu i LSI Ilir Meta. Nuk di të të them se çfarë ka diskutuar me Ramën dhe sa ishin dakord që të dy. Ishte një moment ku u bashkua disa gjëra për të pranuar këtë mandat afatshkurtër. Absolutisht Manjani ka pasur një qasje profesionale ekselente. Është një nga profesionistët e rrallë në menaxhimin e Drejtësisë.” tha Vasili i cili ka qenë i ftuar në studion e emisionit “Opinion” në TV Klan. Ministri
Andi Bushati: Meta ka ngritur topat me Nishanin kundër Ramës, në rastin e Balilit

Andi Bushati: Meta ka ngritur topat me Nishanin kundër Ramës, në rastin e Balilit

Aktualitet, Blogu TemA, Bushati, Meta, nishani, Rama
Andi Bushati shkruan sot se kërkesa e Ilir Metës për të thirrur Këshillin e Sigurisë për shkak të mos-arrestimit të Klement Balilit, bëhet për shou. Sipas tij, me këtë gjest, Meta kërkon të sulmojë Ramën, që sipas Bushatit, nuk ndahet dot nga kriminelët. “Ilir Meta ka ndërhyrë fort të mërkurën, jo vetëm për t’u shfajësuar, por edhe për të kundërsulmuar. Të kuptohemi drejtë, thirrja e tij për të mbledhur Këshillin e Sigurisë Kombëtare është thjeshtë propagandë. Ajo s’ka të bëjë asgjë direkte dhe as mund të ndihmojë konkretisht në arrestimin e të shumëkërkuarit. Ajo është një lojë ping-pongu mes Metës dhe Nishanit, për t’i ngritur njëri tjetrit topat që zhysin drejt Ramës. Kjo lëvizje nuk mohon gjithashtu as lidhjet e dikurshme mes klanit të Balilëve me LSI-së.   Por, nga ana tjetër ajo ka n
Klement Balili “shkon” në Presidencë, zbulohet përgjigjia e Nishanit për Metën

Klement Balili “shkon” në Presidencë, zbulohet përgjigjia e Nishanit për Metën

Aktualitet, Balili, Meta, nishani, Përgjigje, Politika
Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta i kërkoi sot në mesditë Presidentit Bujar Nishani për të thirrur sa më shpejt të jetë e mundur Këshillin e Sigurisë Kombëtare lidhur me dështimin e disa institucioneve në arrestimin e Klement Balilit, i akuzuar për trafik ndërkombëtar droge. “Ashtu siç edhe mund të jeni bërë me dije, nga media e shkruar dhe elektronike apo burime të tjera informacioni, Klement Balili, një person me probleme serioze me ligjin, pavarësisht akteve procedural apo akuzave, të përcjella apo të paraqitura nga organet kompetente shqiptare apo ndërkombëtare, ende nuk është ndaluar për t’iu nënshtruar drejtësisë”, thuhet ndër të tjera në letrën e Metës. Ai i kërkon Nishanit për të mbledhur Këshillin e Sigurisë Kombëtare me qëllim analizimin e të gjitha veprimeve dhe mosveprimeve të ins