Rajoni

“BDI kërkesë Zaevit të padisë Serbinë për gjenocid ndaj shqiptarëve”

“BDI kërkesë Zaevit të padisë Serbinë për gjenocid ndaj shqiptarëve”

Aktualitet, BDI, gjenocid, LSDm, Rajoni, Serbi, Zaev
Një nga kërkesat që BDI ka pasur për liderin e LSDM-së dhe me shumë gjasë kryeministrin e ardhshëm të Maqedonisë, Zoran Zaev, që t’i japë firmat për formimin e qeverisë është që ta akuzojë Serbinë për gjenocid ndaj shqiptarëve. Kështu shkruan agjencia serbe e lajmeve “Tanjug”. “Zoran Zaev informoi bordin e partisë se në marrëveshjen për koalicion me BDI-në dhe partitë shqiptare, ndër të tjera është edhe akuzimi i Serbisë për gjenocid ndaj shqiptarëve të Maqedonisë në periudhat mes dy luftërave botërore – nga viti 1912 deri 1956”, shkruan agjencia serbe. Source: gazetatema.net
LSDM-BDI arrijnë marrëveshje për bashkëqeverisje!

LSDM-BDI arrijnë marrëveshje për bashkëqeverisje!

Aktualitet, Rajoni
  Kryesia qendrore e Bashkimit Demokratik për Integrim i ka dhënë dritë jeshile propozim-ligjit për avansimin e gjuhës shqipe, si dhe ka vendosur që deputetët e kësaj partie t’i japin nënshkrimet Zoran Zaevit për formimin e Qeverisë. Këtë e konfirmoi zyrtarisht vetë kreu social-demokrat, i cili njoftoi se Qeveria e ardhshme do të bëhet publike më 8 ose 10 mars, kur dhe do të propozohet edhe në Kuvend për të marë aminin e deputetëve. «E di që mbrëmë udhëheqësia e BDI-së ka marrë vendim t’i japë nënshkrimet, sepse si parti e dytë u kushtëzuam nga presidenti i shtetit Gjorgji Ivanov të sigurojmë nënshkrime që të na jepet mandati. Tanimë këto siguruar. Unë besoj se ka ngelur një pjesë e vogël e bisedimeve rreth formimit të Qeverisë, sepse çështjet më të rëndësishme, programi i ardhshëm q
Paraliza e reformave rrezikon të ardhmen e Ballkanit në BE!

Paraliza e reformave rrezikon të ardhmen e Ballkanit në BE!

Rajoni
E ardhmja e proceseve reformuese në ekonomitë e Evropës Juglindore “në dritën” e dilema aktuale nëse  duhen bërë duke patur  BE në mendje, ishte tema diskutuar detajisht në seancën e Dialogut të Fondacioni Global BMË të mbajtur në Mynih sot. Goran Svilanoviq, sekretar i përgjithshëm i Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal (RCC),  trajtoi çështjen e paralizës së reformës rajonale duke theksuar nevojën kritike për BE-në për të gjetur një mënyrë për të përfshirë Ballkanin Perëndimor në vizionin e saj për të ardhmen, me angazhim më të madh në zgjidhjen e çështjeve të pazgjidhura që pengojnë progresin. “BE-ja,  përtej narrativës politike, mund të sjellë ndikim shumë pozitiv, që përfshin masa, të cilat mund të konsiderohen në kuadër të procesit të Berlinit, duke çuar në drejtim të
Rexhep Qosja: Bashkimi i shqiptarëve në një shtet është i pashmangshëm

Rexhep Qosja: Bashkimi i shqiptarëve në një shtet është i pashmangshëm

akademik, Aktualitet, Bashkimi kombetar, Rajoni, rexhep qosja
Për akademikun Rexhep Qosja, bashkimi i Shqipërisë me Kosovën, është një premtim natyror e ekzistencial, që do ketë rëndësi të jashtëzakonshme për të tashmen dhe të ardhmen. “Procesi i bashkimit të Kosovës me Shqipërinë është i pashmangshëm, tha Qosja në “Dritare me Rudinën” në Vizion Plus. Nuk e them vetëm unë, – u shpreh Qosja, dhe nuk po e them për herë të parë. Merreni me mend këtë bashkim, objektivisht në mënyrë të natyrshme, gjeografikisht, sa e çon përpara, sa e ngre jetën e shqiptarëve, sa e ngre standardin e shqiptarëve. , Por unë them se zgjidhja e kësaj çështjeje, pra bashkimi i Kosovës me Shqipërinë, është një zgjidhje më e lehtë edhe për vetë rajonin, edhe për vet Bashkimin Evropian, pra është më e lehtë për administratën e Bashkimit Evropian, është më e lehtë për rajonin, të

Letra e Kongresit Amerikan: Zgjidhja e konfliktit mes Kosovës dhe Serbisë, shkëmbimi i kufirit verior

Aktualitet, Rajoni
Kongresi amerikan i ka dërguar një letër presidentit serb, Tomislav Nikolic, në të cilën i kërkon atij një marrëveshje për shkëmbim territoresh, që do të linte më tepër serbë në Serbi e më tepër kosovarë në Kosovë. Letra është dërguar nga kongresmeni amerikan, Dana Rohrbacher, i cili shërben si kryetar i Nënkomitetit të Kongresit në lidhje me }ështjet e jashtme të Europës dhe Eurazisë. Pasi shpreh keqardhjen e tij në lidhje me arrestimin Ramush Haradinaj, në bazë të një urdhërarresti 13-vjeçar, ai i kujton presidentit Nikolic se, akte të tilla hakmarrjeje irracionale, thjesht minojnë përpjekjet për sigurimin e paqes dhe stabilitetit në Ballkan. Më tej, në letër thuhet: “Në një tjetër shembull negativ: një tren me simbole provocative hyri në very të Kosovës, mbi lumen Ibar. Në vend të nxitj
Ndërtimi i qeverisë maqedonëse, LSDM­ – BDI: Kushti ynë, gjuha shqipe

Ndërtimi i qeverisë maqedonëse, LSDM­ – BDI: Kushti ynë, gjuha shqipe

Ahmeti, Gjuha shqipe, Maqedoni, Rajoni
Pas takimit të djeshëm dy partitë LSDM­ dhe BDI, vendosin si kusht zyrtarizimin e gjuhës shqipe për të marrë pjesë në reformimin e qeverisë. Shefi i kabinetit  të Ali Ahmetit, Artan Grubi deklaroi se nëse LSDM­ pranon kushtin për zyrtarizimin e gjuhës, atëhere nuk do të ketë pengesë tjetër për formimin e koalicionit qeverisës. “Nuk  shoh arsye pse mos ta pranojë. Besoj që do të jenë reflektues në lidhje me këtë dhe nuk shoh asnjë maqedonas pse mos ta pranojë për arsye se kjo platformë i ndihmon kohezionit shoqëror, një barabarësie qytetarësh dhe i bën mirë shëndetit të Republikës së Maqedonisë. A mendoni atëherë se negociatat mund të përfundojnë shpejtë në qoftë se ka një frymë të tillë? Në qoftë se ka frymë konstruktive dhe në qoftë se ka gatishmëri për t’i reflektuar këto nevoj
Tsipras në Beograd: Serbia duhet të ishte anëtare e BE-së

Tsipras në Beograd: Serbia duhet të ishte anëtare e BE-së

Aktualitet, Beograd, Rajoni, Tsipras, Vucic
Kryeministri grek, i provuar si zhgënjimi më i madh i 25 viteve të fundit në Greqi me deformimin e rezultateve të referendumit të fundit në Greqi, ka qenë këto dy dtë në Beograd, ku është takuar me homolgun Aleksander Vuçiç. Kryeministri grek ka konfirmuar disa klishe të njohura të lidhjeve sentimentale greko-serbe, duke konfirmuar “një qëndrim stabël të Greqisë për Kosovën”. Agjencia serbe “B92”, raporton se Tsipras ka folur për zgjidhje të pranueshme nga të dyja palët në një rajon që sipas tij ka problem të mëdha. “Serbia i është mirënjohëse Greqisë që nuk e ka njohur Kosovën”, tha Vuçic nga ana e vet duke shtuar një pohim që ndoshta ka më shumë vlerë për të ardhmen e rajonit: “Ne folëm për marrëdhëniet tona dhe rëndësinë e ruajtjes së lidhjeve tradicionalisht të mira me Kinën, Rusinë dh
Berisha sulmon Rexhep Qosen: Promovon projektet e Beogradit me porosi të Edi Ramës (po takimi i Berishës me Bulatoviç, numrin dy të Milosheviçit me porosi e kujt ishte?)

Berisha sulmon Rexhep Qosen: Promovon projektet e Beogradit me porosi të Edi Ramës (po takimi i Berishës me Bulatoviç, numrin dy të Milosheviçit me porosi e kujt ishte?)

Aktualitet, Berisha, Miloshevic, Politika, Qose, Rajoni, Rama
Sali Berisha ka sulmuar akademikun e njohur Rexhep Qosen për deklaratën e bërë prej tij, ku kërkonte shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë. Sipas Berishës, kjo deklaratë e Qoses është porositur nga kryeministri Edi Rama, ndërsa projektin e shkëmbit të terrioreve e konsideron si projekt të Serbisë. Por ka harruar takimin qe ka zhvilluar me ish-kryeministrin e Malit te Zi, dhe numrin dy te federates se ish-Jugosllavise nen drejtimin e Sllobodan Milosheviç per thyerjen e embargos se OKB dhe furnizimin me nafte dhe arme te armates jugosllave. Reagimi i Berishës re rrjetin social: Intervista e Qoses p ne rrjetin socialër shkëmbim territoresh e porositur nga Edvin Kristaq Rama! Diplomati dixhital informon: Intervista e Rexhep Qoses për shkëmbim territoresh sipas një projekti të Beogradit
Leskaj proteston ne Srazburg: Delegacionit kosovar ende nuk i janë përcaktuar vendet sipas standardit të një delegacioni dhe e drejta e fjalës në aulën kryesore

Leskaj proteston ne Srazburg: Delegacionit kosovar ende nuk i janë përcaktuar vendet sipas standardit të një delegacioni dhe e drejta e fjalës në aulën kryesore

Rajoni
  Kryetarja e Delegacionit Shqiptar në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Europës, znj. Valentina Leskaj kerkoi qe Kosovate kete nje delegacion me gjithe te drejtat e saj ne Asamlene parlamentare. Gjate fjales se saj në mbledhjen e Komitetit Politik të Asamblesë Parlamentare të KiE, Leskaj  vuri theksin tek progresi i bërë nga pala Kosovare në përmbushjen e rezolutës si edhe problematikat që janë hasur. Ndër të tjera, znj. Leskaj ngriti edhe problemin se delegacionit kosovar ende nuk i janë përcaktuar vendet sipas standardit të një delegacioni dhe e drejta e fjalës në aulën kryesore, duke shtuar se: “Është për të ardhur keq që plot një vit pas miratimit të kësaj Rezolute nuk ka progres real në përmbushjen e paragrafit 13 të saj. Kuvendi i Kosovës e ka kryer detyrën e tij në këtë a
Cipras “benzinë zjarrit”: Refuzon Turqinë për “puçistët”

Cipras “benzinë zjarrit”: Refuzon Turqinë për “puçistët”

Aktualitet, Bota, Greqi, Rajoni, Turqi
Greqia ka refuzuar kërkesën e Turqisë për ekstradimin e 8 ushtarakëve turq që u arratisën nga vendi pas grushtit të shtetit. Gjykata Supreme e Athinës ka vendosur mosekstradimin e tyre pasi në Turqi mungojnë garancitë e nevojshme për një proces të drejtë. Tetë ushtarakët që kanë kërkuar azil politik në Greqi mohojnë çdo përfshirje në grushtin e dështuar të shtetit. Gjykata Superme greke ka urdhëruar më pas lirimin e menjëhershëm të tyre. Në Turqi sigurisht që nuk janë aspak të kënaqur me këtë vendim, pavarësisht se nuk ka ardhur ende një reagim. Source: gazetatema.net