Rajoni

Tensionet për ushtarët/ Idrizi ‘provokon’ Greqinë nga Turqia

Tensionet për ushtarët/ Idrizi ‘provokon’ Greqinë nga Turqia

Aktualitet, Greqi, Idrizi, Politika, Rajoni, shqiponja, Turqi
Kreu i PDIU-­së, Shpëtim Idrizi ka ‘provokuar’ Greqinë. Duket se simboli i shqiponjës është bërë një shqetësimi shumë i madh për grekët. Pas disa rekrutëve në ushtrinë greke me origjinë shqiptare, që bënë shqiponjën, shumë personazhe të tjera në Shqipëri kanë filluar të solidarizohen me ta. Gjesti i tyre pati reagime të forta, ku ministri greke i mbrojtjes u shpreh se ata do të marrin dënim shembullor për këtë veprim që kanë bërë, duke mos përjashtuar edhe dënimin me burg të tyre. Por, kryetari i PDIU-së, Shpëtim Idrizi, bashkë me disa drejtues të Shoqatës “Çamëria” në Izmir të Turqisë, janë shfaqur në një fotografi me duart e kryqëzuara si simboli i shqiponjës. Ende nuk ka reagim për Idrizin, por duket njohur përplasjen që ai ka me autoritet greke nuk do të jetë e largët dita kur do të v
Zbulohet dokumenti sekret/ Rusia ka plan të bashkojë Shqipërinë me Maqedoninë

Zbulohet dokumenti sekret/ Rusia ka plan të bashkojë Shqipërinë me Maqedoninë

Aktualitet, CIA, Maqedoni, Rajoni, Rusia, Shqiperi
CIA ka publikuar mbi 12 milionë dokumente sekrete, në mesin e të cilave ka edhe mijëra dokumente për Republikën e Maqedonisë, njofton agjencia e lajmeve INA. Një njërin prej tyre, prezantohet plani i Rusisë për një nderhyre ushtarake në Bullgari me qëllimin për të krijuar Maqedoninë e Madhe në Ballkan, e cila pastaj do të bashkohej me Shqipërinë në një shtet të vetëm të fuqishëm. Sipas planit rus, shteti i ri do të shtrihej deri në Prishtinë, Vranjë dhe Nish. Ndërkaq, pjesë e kësaj Republike të re do të ishte edhe Selaniku. Sipas planit parashikohet edhe vendosja e nje flote ruse në territorin e Shqipërisë. Source: gazetatema.net