Rusi

Gjenerali britanik: NATO dhe BE duhet ta ndalin bashkë Rusinë në Ballkan

Gjenerali britanik: NATO dhe BE duhet ta ndalin bashkë Rusinë në Ballkan

Aktualitet, be, Bota, gjeneral, NATO, Rusi
NATO nuk mund të ndaloj e vetme Rusinë dhe duhet të formulojë një “strategji të madhe” për sigurinë në Europë me Bashkimin Europian, thotë Adrian Bradshaw, zëvendëskomandant suprem i NATO’s. Në një intervistë për gazetën “The Financial Times”, Gjenerali britanik Adrian Bredshow, zëvendëskomandanti i NATO’s për Evropë, ka shprehur mendimin se NATO’ja nuk mund ta sprapsë e vetme Rusinë, dhe se duhet të formulojë një ‘strategji të madhe’ për sigurinë në Evropë së bashku më Bashkimin Evropian. Gjenerali britanik Sir Adrian Bradshaw, thotë se Rusia do të paraqes rrezik për aq kohë sa Vladimir Putin do të jetë në pushtet. Thotë se mund të ketë pasoja ‘katastrofike’ nëse Perëndimi humb koherencën te ‘një kundërshtar që i ka në duar të gjitha nivelet e pushtetit’. “Është përgjegjësi e NATO’s që jo
Bombardimet ruse vrasin aksidentalisht 3 ushtarë turq

Bombardimet ruse vrasin aksidentalisht 3 ushtarë turq

aksidentalisht, Aktualitet, Bota, Rusi, Turqi, Ushtare
Bombardimet ajrore ruse vranë aksidentalisht tre ushtarë turq dhe plagosën 11 të tjerë në Siri. Në një deklaratë për shtyp ushtria turke njoftoi e ushtarët ndodheshin në një godinë në Aleppo kur u bombarduan. Rusia shprehu keqardhjen për këtë ngjarje tragjike, ndërkohë që presidenti rus Vladimir Putin telefonoi homologun tij Rexhep Erdogan. Ky incident vjen dy vite pas tensionit midis dy shteteve, si pasojë e rrëzimit të një avioni rus nga forcat turke. Source: gazetatema.net
Në Rusi lejohet që ta rrahësh gruan sepse shpëtohet familja

Në Rusi lejohet që ta rrahësh gruan sepse shpëtohet familja

Aktualitet, bashkëshorte, dhuna ne familje, Lifestyle, Rrahje, Rusi
Në Rusi mund të rrahësh gruan apo fëmijët dhe nuk përfundon në burg. Çështja mbyllet thjesht me një gjobë. Situata ndryshon nëse dëmtimet ndaj bashkëshortes apo fëmijëve, ose edhe bashkëshortit nuk janë të tilla që e dëmtuara të përfundojë në spital. Duma ruse miratoi me shumicë të madhe ligjin e ri për dhunën në familje 380 pro dhe 3 vota kundër. Ky ligj u dënua nga Këshilli i Evropës, por autoritetet ruse u përgjigjën se BE-ja duhet të shikojë punët e veta. Në Rusi u vranë 4 mijë femra vetëm në vitin 2016. Source: gazetatema.net