Trump

Maxhordomi shqiptar i Trump: Ka pritur Ramiz Alinë dhe ka punësuar qindra shqiptarë

Maxhordomi shqiptar i Trump: Ka pritur Ramiz Alinë dhe ka punësuar qindra shqiptarë

Aktualitet, paul nicaj, Ramiz Alia, Sociale, Trump
Paul Nicaj është shqiptari i Malit të Zi me një histori suksesi në emigrim. Ai jeton në Nju Jork prej dekadash. Mes vështirësive të fillimit të jetës së një emigranti, ai gjeti një punë në hotel “PLAZA” në kohën që administrohej nga Trump, ku arriti të bëhej pas një pune të përkushtuar, nga një ndihmës kamerier në menaxherin kryesor të tij. “E kam nisur punën në hotel si zëvendës kamerier e më pas më kanë bërë menjëherë menaxher”, shprehet Paul Nicaj për Top Channel. Nicaj rrëfen se ka pritur në “PLAZA”-n e Nju Jorkut disa nga presidentët e Shqipërisë, duke filluar që nga Ramiz Alia, Sali Berishën dhe Bamir Topin. Siç tregon ai, vetë Trump ka treguar një bujari mjaft të madhe për ta. Por jo vetëm kaq, Donald Trump siç thotë Nicaj, i ka ndihmuar gjithnjë shqiptarët dhe aktualisht ka të punë
Ditmir Bushati: Besimplotë se “Trump” do të vijojë angazhimin në Shqipëri

Ditmir Bushati: Besimplotë se “Trump” do të vijojë angazhimin në Shqipëri

Aktualitet, Bushati, Politika, Trump
Kreu i diplomacisë shqiptare, Ditmir Bushati shpreson që administrata e re Trump do të vijojë angazhimin amerikan në Shqipëri, si garancia e vetme për të intensifikuar më tej kursin euro-atlantik të rajonit. Në një mesazh në Facebook për ndryshimin e administratave në SHBA, Bushati falenderon dhe sekretarin aktual të shtetit John Kerry për përkushtimin e treguar ndaj Shqipërisë. “Teksa Sekretari Amerikan i Shtetit John Kerry lë detyrën, dëshiroj ta falenderoj përzemërsisht për përkushtimin e dëshmuar në çimentimin e partneritetit strategjik ndërmjet Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, sikundër për angazhimin e tij dhe të administratës së Presidentit Barack Obama për konsolodimimin e proceseve demokratizuese dhe forcimin e sigurisë në Europën Juglindore. Jam besimplotë se Sek
Trump: Një sherif i ri në qytet

Trump: Një sherif i ri në qytet

Aktualitet, Bota, President, sherif, Trump
Afërisht 1 milion njerëz, përfshirë dhe mijëra protestues, po presin në Uashington për të ndjekur shfaqen madhështore të inaugurimit të Donald Trump si presidenti i 45-të Shteteve të Bashkuara. Pjesa kryesore e eventit do të jetë fjalimi i Donald Trump, në orën 11:30 me orën lokale (17:30 me orën europiane), pas të betohet me dorën mbi bibël në Capitol Hill. Ai do të jetë i ndjekur në të gjithë Europën për të zbuluar nëse çështjet për të cilat ai është zotuar do të përkthehen në politika të Amerikës. Për sa i përket politikës së brendshme, ai ka premtuar se do të rigjallërojë ekonominë, veçanërisht industrinë prodhuese dhe industrinë e energjetikës, do të marrë masa drastike kundër emigrantëve të paligjshme, do të bëjë reformën taksore, një shfuqizim të kujdesit shëndetësor falas dhe do të